EN

26.05.2021, 10:19 Wersja do druku

Premiera „Tików i innych zabaw” Dominiki Knapik we Wrocławskim Teatrze Pantomimy

W Centrum Sztuk Performatywnych Piekarnia 5 czerwca odbędzie się premiera spektaklu „Tiki i inne zabawy” w reż. Dominiki Knapik.

fot. Natalia Kabanow / mat. teatru

Twórczość dramatyczna Antona Czechowa oraz wzięta w cudzysłów sytuacja psychoterapii grupowej stają się dla twórców pretekstem do eksplorowania ich teatralnej formy.
 
Grupę terapeutyczną tworzą różni bohaterowie z dramatów Czechowa – dochodzi do spotkania niemożliwego: Płatonow zafunkcjonuje w jednej przestrzeni zarówno z Iwanowem, jak i Raniewską (“Wiśniowy sad”). Trzy Siostry skonfrontują się z Borkinem (“Iwanow”), a Szarlotta (“Wiśniowy sad”) zestawiona będzie z Trigorinem (“Mewa”).
 
Te Czechowowskie typy zostają zderzone ze sobą wraz z ich wadami i trudnościami, z jakimi zostali „zdiagnozowani” przez twórców przedstawienia: depresją, chorobą dwubiegunową czy histerią, a sytuacja terapii grupowej jest środkiem do zbudowania relacji między bohaterami:
 
Jest to delikatny temat i nie chcemy w żaden sposób go ironizować (…). To również tabu społeczne – na szczęście ono powoli pęka i ludzie przestają się wstydzić tego, że chodzą na terapię. W spektaklu staramy się badać ramy i konwencje teatralne, a temat traktujemy poważnie i z szacunkiem, choć jest tu też trochę dowcipu - mówi Dominika Knapik.
 
Premiera „Tików i innych zabaw” – 5 czerwca o godz. 19:00 w Centrum Sztuk Performatywnych Piekarnia (ul. Księcia Witolda 62). Kolejne przedstawienia 6 i 7 czerwca br.
Bilety kupić można na stronie bilety.pantomima.wroc.pl

 
Tiki i inne zabawy
na podstawie wybranych fragmentów z dramatów A. Czechowa: „Mewa”, „Wujaszek Wania”, „Wiśniowy sad”, „Trzy siostry”, „Iwanow” w tłumaczeniu Agnieszki Lubomiry-Piotrowskiej
 
reżyseria i choreografia: Dominika Knapik
scenariusz i dramaturgia: Patrycja Kowańska
scenografia: Bartholomӓus M. Kleppek
muzyka: Łukasz Jędrzejczak
kostiumy: Karolina Mazur
reżyseria światła i video: Wolfgang Macher
harfa live: Malwina Lipiec-Rozmysłowicz
asystenci reżyserki: Blanka Starzycka, Damian Zieleziński
 
Obsada:
Płatonow – Mateusz Kowalski
Raniewska – Anna Nabiałkowska
Iwanow – Izabela Cześniewicz
Trigorin – Artur Borkowski
Borkin – Mateusz Flis (gościnnie)
Olga – Agnieszka Dziewa
Masza – Monika Rostecka
Irina – Sandra Kromer-Gorzelewska
Nina – Agnieszka Charkot
Szarlotta – Eloy Moreno Gallego
Terapeutka – Paulina Jóźwin
Terapeuta – Jan Kochanowski
Harfistka – Malwina Lipiec-Rozmysłowicz (gościnnie)

Źródło:

Data publikacji oryginału:

26.05.2021