EN

9.09.2021, 10:45 Wersja do druku

Poznań. Wystartowała 7. edycja OFF Opery

Warsztaty design thinking dla dzieci, manifest o przyszłości edukacji, muzyczny performans z udziałem publiczności, a także premiera publikacji z tekstami m.in. Natalii Hatalskiej, Jany Shostak i Ziemowita Szczerka. To tylko część programu tegorocznej OFF Opery.

Poznańska publiczność kojarzy ją z koncertów muzyki klasycznej w podwórkach i prywatnych mieszkaniach, spektakli w fontannie na Placu Wolności, czy też oryginalnych warsztatów – jak Projekt TAXI z udziałem Łony i kierowców taksówek. OFF Opera to społeczno-artystyczny projekt czerpiący pełnymi garściami z kultury popularnej i alternatywnej. Co roku zaskakuje kolejnym hybrydowym widowiskiem – współczesnym odpowiednikiem syntezy sztuk. Tym razem powraca ze zdwojoną mocą – przez cały wrzesień w Poznaniu i siedmiu wielkopolskich miastach toczyć się będą twórcze spotkania dla dzieci, młodzieży, a także osób dorosłych i seniorów. Wszystko za sprawą 7. edycji projektu, która nosi tytuł List do przyszłości.

OFF Opera łączy w sobie wiele dziedzin: muzykę, literaturę, teatr, film, grafikę, sound art, a w tym roku także naukę i technologię. Projekt dzieli się na program edukacyjny, w którym znajdzie się 5 cykli warsztatowych, a także program artystyczny, zakończony premierą widowiska “Kongres:2071”. Jak w operze – wiele dyscyplin i komunikatów złoży się w jeden patchworkowy utwór, podatny na różnorodne interpretacje. Efekty zaprezentujemy podczas dwudniowego finału wydarzenia – 4 i 5 października w Centrum Kultury Zamek w Poznaniu. – mówi Zuzanna Głowacka, autorka warsztatów Bajka Robotów oraz kuratorka projektu.
Tytułowy „List do przyszłości” to nasze główne medium. Chcemy potraktować tę formę, jako pretekst do rozważań m.in. na temat katastrofy klimatycznej, przyszłości edukacji, problemu przeludnienia, kolonizacji innych planet, czy nieśmiertelności. Opera jest dla nas nie tyle zamkniętym, skończonym dziełem, ile sposobem opowiadania o wielopłaszczyznowej, niejednoznacznej rzeczywistości społeczno-kulturowej. Od początku istnienia realizujemy działania w nurcie sztuki społecznej – włączamy odbiorców i odbiorczynie w proces twórczy. – mówi Daniel Stachuła, twórca warsztatów Ostatni dzwonek i kurator wydarzenia. – Razem z uczestnikami i uczestniczkami projektu stworzymy współczesne odsłony epistolografii – zastanowimy się jaką wiadomość chcielibyśmy przekazać nieznanemu adresatowi lub adresatce z 2071 roku. Temat ten wybrzmi także w specjalnie przygotowanej publikacji zawierającej listy do przyszłości napisane przez ludzi kultury, sztuki, nauki i biznesu.

Przyszłość w sześciu obrazach

Kuratorzy OFF Opery zaplanowali sześć intrygujących działań, których efektem będą potencjalne scenariusze przyszłości. Pierwszy z nich to Bajka Robotów – adresowane do dzieci warsztaty oparte na metodzie design thinking. Zajęcia poprowadzi m.in. ilustrator Grzegorz Myćka, a wynikiem twórczego spotkania będzie animacja poklatkowa opowiadająca o wynalazkach i zawodach przyszłości. Drugi scenariusz przyjmie formę video-manifestu i zaprezentuje konkluzję prowadzonych przez Daniela Stachułę warsztatów Ostatni Dzwonek – dotyczących przyszłości edukacji. Trzeci scenariusz to dokumentalna refleksja osób, które najprawdopodobniej nie doświadczą dalekiej przyszłości – seniorów i seniorek biorących udział w warsztatach Poste Restante przygotowanych przez Marcina Kluczykowskiego. Czwarty scenariusz zostanie zaprezentowany pod postacią dźwiękowej instalacji i podsumuje warsztaty Przyszłość: Soundtrack prowadzone przez Jana Skorupę i Ewelinę Chatłas. Kolektywna wizja przyszłości wyłaniająca się ze spostrzeżeń uczestników i uczestniczek warsztatów jest kanwą dla  piątego scenariusza przyszłości – Kongresu: 2071 – dramatu Zdenki Pszczołowskiej z muzyką Andrzeja Koniecznego. Finałowa offopera opowie o braku porozumienia w czasach upadku ludzkiej cywilizacji. Utwór zostanie spisany w formie partytury graficznej i przygotowany podczas intensywnych warsztatów muzyczno-performerskich, które poprowadzą choreograf Oskar Malinowski, a także reżyserka i kompozytor. Wszystkie osoby chętne do wzięcia udziału w warsztatach, prosimy o kontakt na adres: [email protected]. Będzie to jednocześnie ostatni punkt w ofercie edukacyjnej OFF Opery 2021.

Kongres: 2071 to konceptualna wariacja na temat przyszłości za pięćdziesiąt lat. W sensie formalnym i światopoglądowym inspirację dla utworu stanowi twórczość Stanisława Lema, a zwłaszcza Opowieści o pilocie Pirxie. Konsekwentnie odchodzimy jednak od fabularnego prowadzenia opowieści, oddalamy się także od historii, choć cały czas jesteśmy z nią związani – mówi Zdenka Pszczołowska, autorka tekstu i reżyserka spektaklu.
Stworzenie przestrzeni dla współpracy amatorów i profesjonalnych artystów to główny postulat projektu OFF Opera. Ponadto współtwórcami widowiska będą także wszyscy widzowie i widzki zgromadzeni na premierze. Nawiązujemy w ten sposób m.in. do koncepcji “musickingu” Christophera Smalla oraz “Kongresu Rysowników” Pawła Althamera.  – dodaje Zuzanna Głowacka – kuratorka wydarzenia.

Efekty wszystkich warsztatów będzie można zobaczyć 4 i 5 października podczas wielkiego finału OFF Opery w Centrum Kultury Zamek w Poznaniu. Jednym z punktów programu będzie także premiera publikacji List do przyszłości – szóstego scenariusza przyszłości. W książce znajdą się m.in. teksty: Natalii Hatalskiej, Ziemowita Szczerka, Ewy Bińczyk, Jany Shostak, Malcolma xD, Przemysława Czaplińskiego i wielu innych. Wszystkie listy powstałe podczas projektu OFF Opera, zostaną umieszczone w cyfrowej kapsule czasu – specjalnej platformie internetowej, której zawartość zostanie zakodowana na okres dziesięciu lat.

Wszystkie warsztaty są bezpłatne i dostępne po wcześniejszym wysłaniu zgłoszenia na adres organizatora: [email protected] Bezpłatne wejściówki na wydarzenia 4 i 5 października dostępne będą w kasach Centrum Kultury Zamek od 20 września 2021.
Organizatorem wydarzenia jest Stowarzyszenie Młodych Animatorów Kultury.
Więcej informacji: www.offopera.pl | https://www.facebook.com/offopera

fot. mat. organizatora

Szczegółowy program wydarzenia:

24 – 27 sierpnia 2021: OBRZYCKO
– OSTATNI DZWONEK warsztaty o przyszłości edukacji

6 – 8 września 2021, g. 15-18: POZNAŃ
– POSTE RESTANTE warsztaty filmowo-epistolograficzne dla seniorów
Klub Seniora, ul. Główna 42, Poznań

7 – 9 września 2021, g. 8.30-10.30 (grupa zamknięta): POZNAŃ
– BAJKA ROBOTÓW warsztaty o przyszłości dla dzieci 7-9 lat
Szkoła Podstawowa nr 83 “Łejery”, ul. Brandstettera 1, Poznań

9 – 11 września 2021, 9.30-13.30: GNIEZNO
– POSTE RESTANTE warsztaty filmowo-epistolograficzne dla seniorów
Stary Ratusz w Gnieźnie ul. Chrobrego 40/41, Gniezno

9 – 11 września 2021, g. 17-19: SZAMOTUŁY  
– BAJKA ROBOTÓW warsztaty o przyszłości dla dzieci 7-9 lat
Szamotulski Ośrodek Kultury, ul. Dworcowa 43, Szamotuły

13 – 15 września 2021, g. 10-13: KOZIEGŁOWY
– POSTE RESTANTE warsztaty filmowo-epistolograficzne dla seniorów
Sala warsztatowa, CKiR – ul. Piłsudskiego 3, Koziegłowy

14 – 16 września 2021, g. 17-19: POBIEDZISKA
– BAJKA ROBOTÓW warsztaty o przyszłości dla dzieci 7-9 lat
Pobiedziski Ośrodek Kultury, ul. Kostrzyńska 21, Pobiedziska

14 – 16 września 2021, g. 17-19: POZNAŃ
– PRZYSZŁOŚĆ: SOUNDTRACK warsztaty fieldrecordingowe i sound-artowe dla młodzieży
PSNC Future Labs, ul. Zwierzyniecka 20, Poznań

21 – 23 września 2021, g. 17-19: PUSZCZYKOWO
– PRZYSZŁOŚĆ: SOUNDTRACK warsztaty fieldrecordingowe i sound-artowe dla młodzieży
Pracownia Artystyczna Lupa, ul. Stroma 3, Puszczykowo

27 września – 5 października 2021, g. 17-21: POZNAŃ
– KONGRES 2071 – warsztat muzyczno-performerski dla osób +18
Akademicki Teatr Muzyczny “Olimpia”, ul. Grunwaldzka 22, Poznań

4 października 2021, g. 17: POZNAŃ
– OFF Opera     – finałowe pokazy pracy warsztatowej
Kino Pałacowe, CK Zamek, ul. Św. Marcin 80/82, Poznań

5 października 2021, g. 18: POZNAŃ
 – OFF Opera     – premiera wydawnictwa List do przyszłości
– spotkanie z autorami i autorkami publikacji
        – premiera widowiska Kongres: 2071
Sala Wielka, CK Zamek, ul. Św. Marcin 80/82, Poznań

Warsztaty oraz publikacja List do Przyszłości są częścią zadania Projekt OFF Opera – program edukacyjny dofinansowanego ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz budżetu Miasta Poznania, Samorządu Województwa Wielkopolskiego i Powiatu Poznańskiego.

Widowisko Kongres:2071 oraz Kapsuła Czasu są częścią zadania Projekt OFF Opera – program artystyczny dofinansowanego z budżetu Miasta Poznania.

Źródło:

Materiał nadesłany