EN
17.03.2022, 09:21 Wersja do druku

Poznań. Wkrótce premiera „Wroga ludu” Henrika Ibsena w Nowym

25 marca o godz. 19 w Teatrze Nowym T. Łomnickiegow Poznaniu odbędzie się premiera „Wroga ludu” Henrika Ibsena w reżyserii Anny Augustynowicz.

fot. mat. teatru

Po lutowej podróży w przeszłość za sprawą ALTE HAJM / STAREGO DOMU nie zwalniamy tempa i zapraszamy na kolejną teatralną wyprawę. Tym razem - w stronę Skandynawii!

Północna powaga w wydaniu zahaczającym o groteskę?
Polityczny manifest? A może opowieść o tym, że każdego można kupić?

Przed Państwem WRÓG LUDU Henrika Ibsena w reżyserii Anny Augustynowicz. Historia, w której jak w lustrze może się przeglądać niemal każda struktura społeczna, każda firma, korporacja, samorząd czy organizacja. I każdy człowiek, któremu kiedykolwiek przyszło zmierzyć się z pytaniem: co zrobić z niewygodną wiedzą, którą się posiadło, a która może znacząco wpłynąć na losy najbliższego otoczenia?

Już 25 marca o godz. 19.00 na Scenie Nowej będą Państwo mogli przekonać się, jak z tym wyzwaniem poradzą sobie postaci wykreowane przez Ibsena i co z tego klasycznego tekstu wyczytała wybitna reżyserka, twórcy spektaklu i zespół Teatru Nowego.

to nie będzie potrzebne dzisiejszego wieczoru nie zamierzam mówić o tym świństwie które pleni się w zakładzie uzdrowiskowym dzisiaj posłuchacie o czymś zupełnie innym gdyby jeszcze kilka dni temu próbowano tak jak to się robi dzisiaj zmusić mnie do milczenia to niczym lew walczyłbym o swoje najświętsze ludzkie prawa ale teraz jest mi wszystko jedno dzisiaj chciałbym się wypowiedzieć o wiele szerszych kwestiach zobaczyłem jasno i dlatego stoję tutaj przed wami chcę wam powiedzieć chcę was poinformować o odkryciu o wiele większym niż ten drobny fakt że nasz wodociąg jest zatruty i że nasz zakład uzdrowiskowy został zbudowany na zakażonym gruncie chciałbym mówić o większym odkryciu że wszystkie źródła naszego duchowego życia są zatrute że całe nasze społeczeństwo zostało stworzone na gruncie kłamstwa kochałem moje rodzinne miasto jak tylko człowiek może kochać siedziałem przez wiele lat na północy i wymyśliłem plan zbudowania zakładu uzdrowiskowego jedno pragnienie miałem by działać dla ogółu pierwsze co zobaczyłem to głupota władzy

(Henrik Ibsen, WRÓG LUDU, fragment monologu Doktora Tomasa Stockmanna)

Źródło:

Materiał nadesłany