21.09.2021, 15:00 Wersja do druku

Poznań. Warsztaty tańca dla dzieci CałoCiało! - odsłona jesienna

25 września Polski Teatr Tańca zaprasza najmłodszych miłośników tańca na warsztaty pt. „CałoCiało!”, których pomysłodawczyniami są Aniela Kokosza, Paulina Giwer - Kowalewska i Agnieszka Dubilewicz, współtworzące kolektyw KolektTacz.

fot. mat. organizatora

Pedagożki tańca i artystki zajmujące się kreatywną pracą ruchową w swoich działaniach zwracają szczególną uwagę na rozwój kompetencji artystycznych wśród najmłodszych, pogłębianie ich wrażliwości i zainteresowania sztuką.

Kolektyw KolektTacz zaprasza do swobodnego bycia "tu i teraz” - do spotkania w ruchu autentycznym, niewymuszonym, w nieustającej wymianie: myśli, energii, obserwacji i skojarzeń.

W trakcie warsztatu CałoCiało! pragniemy zwrócić uwagę na to, że nasze ciała są wyjątkowe, jedyne, niepowtarzalne, wystarczające takie jakie są.

Ruch, aktywność są dobrym momentem, w którym możemy lepiej zaznajomić się z naszym ciałem - przybliżyć do niego świadomie.

Nasze działania są interdyscyplinarne, elastyczne, uniwersalne, złożone a zarazem otwarte. Nie dla tych, którzy potrafią tańczyć, ale dla wszystkich, którzy mają ciało.

Postaramy się udowodnić, że ruch niejednokrotnie wymyka się stereotypom i normom, odbywa się daleko od sceny, w codzienności, dotyczy zewnętrza i wnętrza każdego z nas, niezależnie od wieku. Może być chaotyczny i ustrukturalizowany jednocześnie.Towarzyszą nam założenia niezaprogramowanej na siłę interakcji, wielozmysłowości, współtworzenia.

Podczas warsztatu podkreślimy wagę kontaktu z samym sobą, jak i działania we wspólnocie.Rytm spotkania wyznaczą sami uczestnicy, energia grupy. Czasem będziemy przemieszczać się w przestrzeni w dynamicznym ruchu, czasem wyłącznie obserwować swój oddech czy bijące serce.

Plan warsztatów 25 września:

10.00 -11.30 - dla dzieci w wieku 7 -10 lat

Tę część warsztatów przeprowadzi Paulina Giwer - Kowalewska, aktorka i tancerka, którą można zobaczyć w Poznaniu w spektaklu „Blisko” , wyreżyserowanym przez Alicję Morawską - Rubczak, prezentowanym i nagradzanym na festiwalach w Polsce, Singapurze, Irlandii czy Norwegii.

12.00 - 13.30 - dla dzieci w wieku 11- 13 lat

Pedagogiem prowadzącym będzie Aniela Kokosza - twórczyni niezależna, działająca na styku tańca, sztuk performatywnych i nauk o ciele, prowadząca autorskie warsztaty ruchu, m.in. dla najmłodszych odbiorców oraz dla osób z alternatywną motoryką i zagrożonych wykluczeniem społecznym.

Zajęcia odbędą się w Małym Studio Polskiego Teatru Tańca przy ul. Stanisława Taczaka 8 w Poznaniu.

Bilety w cenie 20 zł można kupować w serwisie bilety24.pl.

Prosimy o zabranie ze sobą butelki wody i wygodnego stroju, niekrępującego ruchów.

Warsztat dedykowany jest również dzieciom o wyjątkowych potrzebach.

KolektTacz powstał w marcu 2020 roku, z potrzeby wspólnego tworzenia. Artystki w swojej pracy korzystają z narzędzi wywodzących się z techniki tańca współczesnego, improwizacji i somatycznych praktyk pracy z ciałem. Do tej pory, zainspirowane wydarzeniami związanymi ze społeczną izolacją, zaprojektowały cykl wydarzeń performatywnych pod wspólną nazwą: „To jest teraz”, stworzyły spektakl „Frajda, Granda, Bzik” (premiera 1.07.2021, produkcja: Art Fraction Foundation). Stale prowadzą projekt „Teatr Społeczny – strategie przetrwania” w CK Zamek w Poznaniu, realizują warsztaty w ramach „Kultury Dystansu” na poznańskim Łazarzu i w siedzibie Polskiego Teatru Tańca.

Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne