EN

10.06.2021, 12:52 Wersja do druku

Poznań. W parku Wieniawskiego powstaje twierdza dla Malta Festiwal

Od 3 dni w parku Wieniawskiego powstaje ziemna instalacja „Nic nie znika jedynie zmienia miejsce” Iwo Borkowicza i Oli Korbańskiej (iwola). Autorzy projektu podejmują kwestię prawa własności do terytorium, ziemi i dóbr na niej znalezionych, ale przede wszystkim tymczasowości przedmiotów i cyrkulacji materii. 

fot. mat. organizatora

Fragment wspólnej ziemi został przez artystów odgrodzony, a materia wykorzystana do budowy instalacji. Powstały w ten sposób obiekt-twierdza to z jednej strony niezależny projekt artystyczny stworzony dla Malta Festival Poznań 2021, z drugiej miejsce finału interwencji artystycznych dziewięciu projektów wyłonionych w konkursie „Zaklepane / Ground Rules” Generatora Malta, społeczno-artystycznej sekcji festiwalu. Twierdza w czasie artystycznych rezydencji będzie żywym obiektem, funkcjonującym jako rejestracja pracy badawczej oraz zapis spostrzeżeń uczestników i uczestniczek prezentujących w niej finałowe projekty. To będzie dziesięć dni autonomicznej ziemi z wieloma warsztatami, dyskusjami, instalacjami i muzyką.

Hasło 31. Malta Festival Poznań brzmi „Powrót na ziemię / Back to the Ground”. Wracamy do korzeni prezentując spektakle w plenerze, widowiska muzyczne, spotkania w ramach Forum, program dla dzieci i Generator Malta, który kontynuuje namysł nad żywiołami, tytułując tegoroczny program „Ziemia nieswoja”.

W tym roku przyglądamy się naszej relacji z ziemią pod hasłem „Ziemia nieswoja”. Pytamy m.in. co oznacza mieć prawo do ziemi, kto je posiada oraz jak ma się z tym ziemia i jej nie tylko ludzcy mieszkanki i mieszkańcy. Co możemy zrobić, żeby znów poczuła się swojo? – mówi Joanna Pańczak, kuratorka Generatora Malta

Rezydenci i rezydentki z „Zaklepane / Ground Rules” zmierzą się z tematem prawa własności ziemi z wielu różnych perspektyw. Wszystkie działania zespołu artystów i artystek mają charakter procesowy – ich częścią są m.in. warsztaty, śledztwo artystyczne, seria działań terenowych i dyskusje. Wydarzenia odbędą się w dniach 18-27 czerwca w parku Wieniawskiego w Poznaniu.

Edka Jarząb i kolektyw Uskoki rozpoczną 18 czerwca swoją rezydencję w twierdzy, budując niezależne radio, które będzie nadawać audycje, sety DJ-skie, a na zakończenie zamieni się w imprezę rave’ową. Wydarzenie poprzedzą warsztaty tworzenia radioodbiorników. Make Larmow projekcie „Hałda wulkaniczna ziemia" bada relację człowiek-ziemia w obszarach poprzemysłowych. Podczas swojej obecności w twierdzy zaprosi na warsztaty z sitodruku, w których uczestnicy i uczestniczki stworzą flagi dedykowane ukochanym miejscom. Oriol Fuster Cabrera zamieni twierdzę w kataloński pawilon i zorganizuje w nim całodniowe „Polacos Party”, organizując również warsztaty z przygotowania tapasów, tradycyjnych przekąsek kuchni hiszpańskiej. Karolina Wajman i Maria Dutkiewicz zamieszkają w twierdzy i zaproszą do projektu „Mój dom to mój dół", w którym opowiedzą i zachęcą do rozmowy o kryzysie mieszkaniowym. Dodatkowo, odwiedzający będą mogli skorzystać z konsultacji prawnych, które udzieli Wielkopolskie Stowarzyszenie Lokatorów i poradzić się w kwestii prawa mieszkaniowego.

Na czterdzieści osiem godzin zamieszkamy w Twierdzy, która powstanie w parku Wieniawskiego i będzie to najprawdopodobniej jedyny moment w naszych życiach, w których będziemy mieć przestrzeń do życia na własność. – mówi Karolina Wajman z projektu „Mój dom to mój dół”.

Luca Spano w swojej interwencji artystycznej „Sale for first sight" sfotografuje fragmenty twierdzy i wystawi je na sprzedaż online. Każdy z odwiedzających będzie mógł kupić ziemię „na własność”. Wydarzeniu będą towarzyszyć warsztaty skupione wokół własności wizualnej. Kolektyw edukacyjny, new visions zaprasza na dwudniowe warsztaty „Ta ziemia nie należy do nas, to my należymy do tej ziemi", skoncentrowane wokół praktyk kolonializmu będących przyczyną wyzysku i eksploatacji ziemi.

Będziemy dzielić się z Wami perspektywami rdzennych mieszkańców, mieszkanek obszarów skolonizowanych, ale też pracować z ciałem i z emocjami. Chcemy przełamać poczucie oddzielenia od Ziemi i wrócić do rozumienia siebie, jako części planety. – opowiada Agnieszka Bułacik z kolektywu new visions.

Obiekt-twierdza będzie uatrakcyjniony o „Kwiaciarnię” – schronisko dla roślin, które Ania Kędziora uratuje z przestrzeni obecnie zabetonowywanych. Oprócz rezydencji Dziewczyny w Naturze zaproszą na warsztaty kulinarne przygotowując dania z dzikich roślin jadalnych. W projekcie „Czasami nie rozumiem kim jest ziemia" Karolina Szczypek razem z grupą warsztatową przedstawi efekty spotkań w postaci wystawy na temat nadawania podmiotowości prawnej ziemi. Interwencja Pauli Kaniewskiej, jako jedyna, nie będzie miała swojego finału w twierdzy. Autorka projektu „Strefa wydobycia Poznań” odnalazła na mapach geologicznych odkrywek złoża węgla brunatnego, położonego na północy Poznania. Wraz z mieszkańcami chce zastanowić się, jakie są konsekwencje ich istnienia, organizując protest przeciwko powstania Złoża Naramowice. Każdą z rezydencji otworzy orędzie Marty Jalowskiej „Queen of the Fortress”, która wcieli się w rolę królowej kawałka ziemi w parku Wieniawskiego i będzie się odnosić do prawa własnośc

i


Źródło:

Materiał nadesłany