15.09.2021, 11:09 Wersja do druku

Poznań. Verba Sacra – Księga Psalmów w interpretacji Krzysztofa Gosztyły

Jedna z najpiękniejszych ksiąg Starego Testamentu i wyjątkowe dzieło w historii literatury. W tej edycji usłyszymy i zobaczymy wybrane fragmenty w interpretacji Krzysztofa Gosztyły. Premiera – niedziela 19 września 2021 godz. 16:30 na kanale YouTube/verbasacraonline.

fot. mat. organizatora

Według o. prof. dr hab. Adama Ryszarda Sikory, autora komentarza – Niewielki „W kręgu kultury śródziemnomorskiej nie powstała poza psalmami inna tak potężna liryka religijna. A w każdym razie nie dotarła do nas. Może strzępy takiej liryki modlitewnej zachowały się w inskrypcjach, w grobowcach egipskich, może we fragmentach hymnów eleuzyjskich, napisów na tabliczkach orfickich” – pisała Anna Kamieńska.    

Żaden jednak z tych tekstów pełnych powagi i godności nie może się równać z wielkością i pełnią poematu lirycznego, jakim są Psalmy. Chociaż Psałterz jako zbiór stu pięćdziesięciu niewielkich utworów poetyckich, stał się bezcenną perłą literatury światowej wszystkich czasów, to przede wszystkim jest jednak ciągle żywą księgą modlitwy milionów ludzi różnych epok i kontynentów.

Jest to modlitewnik Żydów i chrześcijan, jednostek i wspólnot. W Kościele modlą się nimi codziennie setki tysięcy ludzi - duchownych i mnichów, zakonników i ludzi świeckich. Identyfikują się oni z ich treścią, wyśpiewując swą własną pieśń serca przed Bogiem. Wyczytują w nich losy własnego życia i losy wspólnoty, do której przynależą.

Ks. Józef Sadzik, we wprowadzeniu do przekładu Psalmów Cz. Miłosza, dostrzega i zachwyca się potrójnym fenomenem Psalmów: „wpierw jest to fenomen "wydarzenia": "Jak to się stało, że na przestrzeni kilku wieków mogły wytrysnąć utwory poetyckie o takiej jedności inspiracji i duchowego ładunku? Przecież ów nurt tożsamości wyszedł od wielu ludzi! Dalej fenomen "żywotności". Nie należy zapominać, że psalmy, przynajmniej niektóre, liczą sobie grosso modo trzy tysiące lat istnienia. I stale wykazywały niezwykłą żywotność: z pierwotnych zgromadzeń liturgicznych Izraela przeszły do Pierwszej i Drugiej Świątyni jako samo serce hebrajskiej liturgii; kiedy Świątynia ostatecznie legła w gruzach, psalmy przeszły do Synagogi, ożywiając nadzieję wygnańców w ich losie tułaczym. Bardzo wcześnie i niejako organicznie nabrały obywatelstwa w Kościele, bo przecież wczesnochrześcijańska liturgia w psalmach znalazła oprawę dla misterium łamania Chleba i picia Wina, chociażby dlatego, że pierwsi uczniowie Pańscy byli Żydami i świadomie przeżywali tajemnicę narodzin Nowego Izraela. A później, gdy Kościół rozrósł się w rozłożyste drzewo zapowiedziane w jednej z ewangelicznych przypowieści, psalmy nie przestały rozbrzmiewać w eremach Wschodu i niezliczonych klasztorach chrześcijańskiego Zachodu. Po Soborze Trydenckim psalmy, jako rdzeń brewiarza ujednoliconego (1568 r.), stały się obowiązkową modlitwą codzienną katolickiego kleru. Wreszcie fenomen "aktualności". Nie, psalmy nie są "pomnikiem" światowej literatury! Nie trzeba wydobywać ich z antologii, uwspółcześniać, odzierać z dostojnej patyny, odkurzać poprzez uczone traktaty”.

Oprawę muzyczną przygotował Zespół Muzyki Sakralnej LUMEN pod kierunkiem Zbigniewa Małkowicza. W programie utwory własne zespołu, inspirowane psalmami.
Transmisja na kanale https://www.youtube.co/verbasacraonline

Księga Psalmów to 206 premiera Verba Sacra od stycznia 2000 roku.

www.verbasacra.plŹródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne