EN

27.12.2023, 08:37 Wersja do druku

Poznań. Tłum mieszkańców na inscenizacji przyjazdu Ignacego Jana Paderewskiego

Tłum mieszkańców przywitał na poznańskim dworcu I. J. Paderewskiego, który podobnie jak 105 lat temu przybył do stolicy Wielkopolski. Inscenizacja przyjazdu kompozytora i męża stanu do Poznania rokrocznie rozpoczyna obchody upamiętniające wybuch powstania wielkopolskiego.

fot. Marek Zakrzewski/PAP

Powstanie wielkopolskie wybuchło 27 grudnia 1918 r. w Poznaniu. Zdobycze powstańców potwierdził rozejm w Trewirze, podpisany przez Niemcy i państwa ententy 16 lutego 1919 r. Ostateczne zwycięstwo przypieczętował podpisany 28 czerwca 1919 r. traktat wersalski, w wyniku którego do Polski powróciła prawie cała Wielkopolska. Od 2021 roku dzień rocznicy jest także świętem państwowym - Narodowym Dniem Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego.

We wtorek, w przeddzień głównych uroczystości rocznicowych, na Dworcu Letnim w Poznaniu odbyła się inscenizacja przyjazdu Paderewskiego do Poznania. W rolę męża stanu wcielił się poznański aktor Andrzej Lajborek. O oprawę muzyczną zadbał Ryszard Łuczak z Poznańskim Chórem Nauczycieli im. Ignacego Jana Paderewskiego.

Po wjeździe na stację pociągu specjalnego rozległy się okrzyki: Wiwat Paderewski! Po przemówieniu polityka i kompozytora odśpiewano Mazurka Dąbrowskiego. Następnie odbył się koncert pieśni patriotycznych.

Ignacy Jan Paderewski przybył do Poznania 26 grudnia 1918 roku w towarzystwie małżonki oraz oficerów misji alianckiej. Został entuzjastycznie powitany przez tłumy Polaków, przewieziono go do hotelu Bazar. Tam artysta wygłosił dwa przemówienia – z okna nad wejściem do hotelu oraz w holu – do oficjeli i dziennikarzy. Wizyta artysty przyczyniła się do rozpoczęcia powstania wielkopolskiego.

Inscenizacja przyjazdu do Poznania Ignacego Jana Paderewskiego rokrocznie rozpoczyna w stolicy Wielkopolski obchody upamiętniające wybuch powstania wielkopolskiego.

We wtorek na poznańskim dworcu – podobnie, jak 105 lat temu – zebrał się tłum mieszkańców. Byli wśród nich nie tylko poznaniacy, ale i turyści z regionu. Niektórzy mieli ze sobą flagi Polski, czy flagi powstania wielkopolskiego. Część osób miała też do płaszczy przyczepione powstańcze biało-czerwone rozety.

Specjalny skład ciągnięty przez zabytkową lokomotywę wjechał na peron przy Dworcu Letnim. Na kompozytora - poza mieszkańcami - czekała na stacji także grupa kolędników. Po chwili z pociągu wyszedł Paderewski, który przywitał wszystkich zebranych. Po wjeździe na stację pociągu rozległy się okrzyki: Wiwat Paderewski! Niech żyje Polska! Niech żyje wolność! Paderewski przemówił do uczestników ze sceny, po czym uroczyście odśpiewano hymn Polski, a następnie odbył się koncert pieśni patriotycznych. W rolę męża stanu wcielił się poznański aktor Andrzej Lajborek, zaś o oprawę muzyczną zadbał Ryszard Łuczak z Poznańskim Chórem Nauczycieli im. Ignacego Jana Paderewskiego.

Centralne uroczystości 105. rocznicy wybuchu powstania wielkopolskiego – organizowane przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego wraz z Towarzystwem Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 - odbędą się w środę, 27 grudnia.

Źródło:

PAP

Autor:

Anna Jowsa