EN

10.07.2024, 15:43 Wersja do druku

Poznań. Teatr Wielki żegna reżyserkę Kirsten Dehlholm

10 lipca zmarła Kirsten Dehlholm, pochodząca z Danii artystka wizualna, reżyserka, założycielka i dyrektor artystyczna grupy Hotel Pro Forma, z którą przygotowała przeszło 60 realizacji – od performensów po spektakle teatralne i operowe – pokazywanych w 30 krajach na całym świecie.

fot. Katarzyna Zalewska/mat. teatru

W październiku 2013 roku razem z Hotel Pro Forma Dehlholm zrealizowała w Teatrze Wielkim w Poznaniu premierę „Parsifala” Richarda Wagnera, kierownictwo muzyczne nad spektaklem sprawował Gabriel Chmura. Było to pierwsza realizacja operowa grupy, po niej przyszły następne, w tym „Rienzi” (Łotewska Opera Narodowa), „Madama Butterfly” (La Monnaie / De Munt, Bruksela), „Pelléas et Mélisande” (Węgierska Opera Narodowa).

W swych artystycznych poszukiwaniach Dehlholm stawiała na współdziałanie. Żyła przekonaniem, że w wyniku współpracy zawsze powstaje dzieło większe od nas samych. Jak pisze Ulla Strømberg z „Kulturkupeen”: „Duński świat teatru powoli rozpoznawał talent Kirsten, natomiast świat sztuk wizualnych był bardziej otwarty na stawiane przez nią intelektualne wyzwania. Kirsten Dehlholm była jedyną w swoim rodzaju osobowością duńskiego teatru: jej niezłomny duch bezkompromisowego artysty pozostanie legendarny, a jej będzie nam bardzo brakować”.

Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne