EN
11.07.2020, 08:00 Wersja do druku

Poznań. Teatr Słowackiego z Krakowa zagrał na Piątkowie

fot. Maciej Zakrzewski/mat. Malta Festival

Mobilna scena festiwalu Malta zaparkowała 9 lipca na osiedlu Bolesława Chrobrego 9. Mieszkańcy i mieszkanki bloków oraz publiczność na widowni zobaczyli spektakl pozornie kabaretowy i rozrywkowy "Turnus mija, a ja niczyja".

To operetka sanatoryjna w reż. Cezarego Tomaszewskiego. Do Sanatorium Uzdrowiskowego i Pijalni Wód im. prof. dra Józefa Dietla przybywają inwestorzy. Ulegając magii miejsca oraz tajemniczemu napojowi o niezwykłych właściwościach, bardzo szybko stają się nie tylko kuracjuszami, ale również uczestnikami jakiegoś metafizycznego show, który przybiera postać obiecanej w tytule operetki. Bohaterowie wyśpiewują muzyczne monologi, wykorzystując hity z różnych epok, jak fragmenty „Pasji Mateuszowej” Bacha, brindisi z „Traviaty” Verdiego, „Cold song” z „Króla Arthura” Purcella, a także „Przetańczyć całą noc” z „My fair lady” Loewego, „Usta milczą, dusza śpiewa” z „Wesołej wdówki” Lehara czy „Brunetki, blondynki” Kiepury. Jednak sanatoryjna farsa staje się momentami przejmująca i melancholijna. Inspiracją spektaklu były relacje bywalców sanatoriów, które Cezary Tomaszewski przedstawia z dystansem i humorem.

Zaloguj się i czytaj dalej za darmo

Zalogowani użytkownicy mają nieograniczony dostęp do wszystkich artykułów na e-teatrze.

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

Tytuł oryginalny

Zobacz zdjęcia z mobilnej Malty! Krakowski Teatr Słowackiego zagrał na Piątkowie

Źródło:

„Gazeta Wyborcza - Poznań” online

Link do źródła

Wszystkie teksty Gazety Wyborczej od 1998 roku są dostępne w internetowym Archiwum Gazety Wyborczej - największej bazie tekstów w języku polskim w sieci. Skorzystaj z prenumeraty Gazety Wyborczej.

Wątki tematyczne