EN

17.08.2021, 14:10 Wersja do druku

Poznań. Rozmównica w PTT: Metamorfozy ciała. Związki queer i tańca

Autentyczność, naturalność, tożsamość, indywidualizacja - to kategorie i wartości, przez pryzmat których postrzegamy ciało. Coraz częściej zaczynamy w nim widzieć przestrzeń wolności i i kreacji. Ciało, poddane świadomej transformacji, staje się komunikatem, dziełem sztuki, scenicznym alter ego.  21 sierpnia o godz. 17 w Polskim Teatrze Tańca kolejna odsłona Rozmównicy.

fot. mat. teatru

W jakie relacje wchodzimy ze swoją cielesnością w grze o tożsamość i podmiotowość? Czym są „ciała - pomiędzy” i z jakich powodów konstruujemy swoje alternatywne tożsamości? Nagość, temat płci kulturowej, ambiwalencja płci, ciała androgyniczne, post - i ponadpłciowe - na ile te motywy żyją w teatrze tańca i współczesnej choreografii? W jakim stopniu stereotyp homoseksualizmu wpływa na postrzeganie tancerzy jako środowiska i grupy twórczej? Czy można zgodzić się z tezą, że taniec feminizuje mężczyzn?

Do dyskusji poruszającej zagadnienia określane zbiorczym mianem „kultury queer” zaprosiliśmy gości, którzy spojrzą na temat z odmiennych, dopełniających się perspektyw. Spotkamy się z Moniką Błaszczak, artystką interdyscyplinarną, absolwentką Trinity Laban Conservatoire of Music and Dance w Londynie, która w swoich praktykach choreograficznych porusza światy feminstyczne i queerowe. Kolejnym rozmówcą będzie Lola Eyeonyou Potocki – drag performerka, aktywistka, artystka wizualna, wyznawczyni queer, art of living i gender bender. Artystka występowała m.in. na festiwalu Generator Malta, festiwalu Animator, w ramach cyklicznego wydarzenia „Twój drag brzmi znajomo”. Będziemy także gościć Arka Kluka, geja - aktywistę, założyciela i byłego prezesa Grupy Stonewall. To poznańskie stowarzyszenie walczy o prawa osób LGBT+ i dba o widoczność „tęczowych” tematów w kulturze. Od 2015 roku organizuje festiwal Poznań Pride Week oraz marsze równości.

Zapraszamy do eksplorowania bajecznie kolorowych pograniczy teatru tańca i wspólnego kwestionowania stereotypów podczas sierpniowej rozmównicy!

Prowadzenie: Anna Koczorowska i Robert Chodyła

Patronem medialnym cyklu rozmównic jest kwartalnik TANIEC.

Wstęp wolny.

Źródło:

Materiał nadesłany