EN

27.09.2022, 15:32 Wersja do druku

Poznań. Poetycki październik w Teatrze Ósmego Dnia. Czytania konkursowych wierszy

U zarania Teatr Ósmego Dnia był teatrem poezji. Wiersze były podstawowym materiałem literackim wykorzystywanym przy powstawaniu spektakli. Jednocześnie, to co od początku charakteryzowało Teatr, to zaangażowanie społeczne i polityczne.

Tegoroczny „Konkurs na wiersze, które należy mówić głośno” jest kontynuacją istotnych dla Teatru estetyki i filozofii. Celem konkursu było pozyskanie wierszy, które z jednej strony będą miały potencjał teatralny, z drugiej będą nacechowane jakiegoś rodzaju zaangażowaniem.

Jury w składzie: Jagoda Gruszczyńska, Marcin Jaworski, Szczepan Kopyt wybrało trzy zwycięskie zestawy, które zostaną zaprezentowane w ramach czytań reżyserowanych przez aktorów Teatru Ósmego Dnia:

WIERSZE, KTÓRE NALEŻY MÓWIĆ GŁOŚNO – ŁUKASZ KAMIŃSKI

1 października w Teatrze Ósmego Dnia zaprezentowane zostanie pierwsze czytanie performatywne zestawu poezji autorstwa Łukasza Kamińskiego. Wiersze przeczytają: Adam Borowski, Tadeusz Janiszewski, Marcin Kęszycki i Janusz Stolarski.
Muzyka: Paweł Paluch
Video: Ośko/Bogunia

Dawno, dawno temu poezja była ważna. Była czytana, recytowana, dyskutowana i wydawana. Zarówno w oficjalnych publikacjach, jak i w drugim obiegu. Potem przyszła tak zwana wolność i poezja nadal była wydawana, ale już rzadziej czytana, recytowana i dyskutowana. Obecnie poezja to nisza, zarówno wydawnicza, jak i czytelnicza. Jedyne, co się nie zmieniło, to liczba piszących wiersze osób. Jest ich wiele i mają dużo do powiedzenia. Dlatego ogłosiliśmy konkurs, dzięki któremu wyłoniliśmy trzy zestawy wierszy, a ich autorów/autorki nagrodziliśmy. Zwycięskie zestawy autorstwa Aleksandry Kasprzak, Mirosława Gabrysia oraz Łukasza Kamińskiego zaprezentujemy w ramach trzech czytań performatywnych reżyserowanych przez aktorów Teatru Ósmego Dnia. Najwyższa pora, by poezja znowu brzmiała głośno i wyraźnie.

WIERSZE, KTÓRE NALEŻY MÓWIĆ GŁOŚNO – MIROSŁAW GABRYŚ

8 października zaprezentujemy Państwu czytanie zestawu wierszy Mirosława Gabrysia w reżyserii Kuby Kaprala, przy udziale, w sekcji aktorskiej absolwentek i absolwentów Studia Teatralnego STA: Patrycji Serwatki, Katarzyny Dąbrowskiej, Zofii Nochowicz, Patryka Lewandowskiego i Huberta Cabana, a w sekcji rytmicznej Piotra Kowalskiego (instrumenty perkusyjne).

WIERSZE, KTÓRE NALEŻY MÓWIĆ GŁOŚNO – ALEKSANDRA KASPRZAK

15 października zaprezentowanie zostanie ostatnie czytanie performatywne zestawu poezji Aleksandry Kasprzak, przygotowane przez Marka Kościółka oraz grupę osób, która współpracowała z artystą podczas kilkumiesięcznych warsztatów teatralnych w Teatrze Ósmego Dnia w składzie: Milena Hościłło, Natalia Klupp, Wiktor Krajcer, Kinga Tomczak-Nowak, Sasha Yudina, Klaudia/Kai Milacic, Aleksandra Szalińska, Klaudia Łubkowska, Nazar Dominchuk, Julia Sempołowicz, Natalia Pazgrat, Paweł Nykowski, Karol Barcki.

Źródło:

Materiał nadesłany