EN

21.05.2021, 15:16 Wersja do druku

Poznań. Performans "Skaj is the limit" Izy Szostak w Pawilonie

W czerwcu Pawilon wraca z programem performatywnym. W ramach hasła programowego BUNT KWIATÓW zaprezentowany zostanie Skaj is the limit Izy Szostak. Performans rozlicza transformację ustrojową i konsekwencje niepohamowanego głodu, który napędzał lata 90. w Polsce.

fot. Yulia Krivich / mat. organizatora

Skaj is the limit jest rezultatem kolejnego etapu pracy Izy Szostak nad projektem (poprzednie odsłony zatytułowane WannaBe#1 i WannaBe#2 prezentowane były w zeszłym roku w Pradze i Warszawie). Tym razem przygotowania trwały pięć tygodni i obejmowały pracę nad materiałem choreograficznym, kostiumem oraz tekstem, konsultacje i warsztaty.

W latach 90. w Polsce otwarte zostały granice, wyobraźnia, nowe kanały telewizyjne i wolny rynek. Myśli polskiego społeczeństwa przecinały ostre jak żyletki Tiger Safety marzenia o sukcesie. Tym z dostępem do nesesera, futer z sobola i aut z napędem wielu koni mechanicznych udawało się bardziej, innym musiały wystarczyć kryształowe żyrandole z plastiku, skajowa sofa z kompletem puf i żeniona amfetamina.

Transformacja to okres przejściowy, kiedy poprzedni system już nie działa, a nowy nie został jeszcze wdrożony. Transformuje się ciało społeczne, ciało polityczne i ciało fizyczne. W Skaj is the limit Iza Szostak queeruje transformacyjne archiwum. Projektuje nienormatywną rzeczywistość, w której podmioty decydują się żyć poza reprodukcyjnym czasem heteronormy.

Performans doinwestowuje porażkę i słabość. Przyjmuje optykę dóbr luksusopodobnych, wszechobecnych, żywych świadków historii.

Premierowy pokaz odbył się w ramach programu Zamku Ujazdowskiego Rezydencje choreograficzne  w 2019 realizowanego we współpracy z Instytutem Muzyki i Tańca.

W Poznaniu performans zostanie zaprezentowany dwa razy: 10 I 11 czerwca o godzinie 20.00.
Bilety (20/30 pln): http://bit.ly/skajisthelimit
Po pokazie 10 czerwca artist talk. Prowadzenie: Andrzej Pakuła.

Pokaz 11 czerwca z napisami w języku angielskim.

Skaj is the limit:
Koncept: Karolina Mełnicka, Iza Szostak
Choreografia: Iza Szostak
Performans: Tatiana Dziewanowska, Kamil Balicki, Iza Szostak
Dramaturgia i tekst: Anka Herbut
Scenografia, kostiumy, grafika: Karolina Mełnicka
Muzyka: Kuba Słomkowski
Gościnnie: Gilberto Bautista Ortiz
Teksty piosenek: Kuba Słomkowski
Konsultacje: Monika Banasiak, hanshi Tomasz Piotrkowicz

Pokaz premierowy w CSW Ujazdowski:
Kurator: Dominik Skrzypkowski
Koordynacja: Marta Grytczuk

Pokaz w Pawilonie:
Koordynacja, kurator: Andrzej Pakuła
Produkcja: Monika Petryczko


Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne