EN

22.10.2020, 10:03 Wersja do druku

Poznań. Ostatnia rozmównica Polskiego Teatru Tańca w cyklu „Żywioły tańca”

24 października o godz. 17.00 na profilu FB Polskiego Teatru Tańca rozpocznie się ostatnia rozmównica w cyklu „Żywioły tańca”. Po wodzie, powietrzu i ogniu przychodzi czas na spotkanie poświęcone związkom tańca z żywiołem ziemi.

Naszym gościem będzie TO-EN, tancerka butoh, która studiowała w Szwecji metodę tego tańca pod okiem słynnej choreografki i artystki SU-EN i brała udział w licznych przedstawieniach oraz projektach prezentowanych na czołowych scenach Szwecji. W 2009 r., w Sztokholmie odbyła się pierwsza solowa premiera TO-EN pt. „WHITE – biały”. W tym roku wróciła też do Polski, gdzie od 11 lat tworzy spektakle, interdyscyplinarne projekty, organizuje warsztaty.

Drugim gościem będzie Viola Wojciechowska, znawca i pedagog tradycyjnych tańców Afryki, która podczas wielu podróży do Afryki Zachodniej pracowała z najlepszymi baletami oraz solistami Mali, Gwinei, Gambii i Senegalu. W Europie współtworzyła wiele projektów prezentujących tradycyjną kulturę Afryki oraz różnego rodzaju fuzje. Od 15 lat uczy tańca. W Warszawie działa w Centrum Kultur Świata i Strefie Rytmu.

Porozmawiamy o roli, jaką odgrywa bezpośredni kontakt z ziemią w tradycyjnych tańcach afrykańskich oraz o ziemi oraz materii organicznej i nieorganicznej jako źródle inspiracji, temacie i archetypicznym odniesieniu w tańca butoh, którego nazwa składa się  w języku japońskim z dwóch ideogramów:  bu – taniec oraz toh- stapanie, krok, tupnięcie, skierowanie ruchu ku ziemi. Opowiemy, dlaczego tancerze afrykańscy depczą ziemię, co dzieje się ze związkiem tańca afrykańskiego z kultem przodków i jak rozumie się „kontakt z ziemią” w metodzie butoh uprawianej przez TO-EN. A na zakończenie zapytamy, w jaki sposób - poza żywiołem ziemi - tańce afrykańskie i taniec butoh wiążą się z pozostałymi żywiołami – ogniem, powietrzem i wodą.

Spotkanie uzupełnią materiały audiowizualne ilustrujące temat rozmowy, którą poza profilem FB będzie można oglądać na kanale YouTube Polskiego Teatru Tańca, a wersję dźwiękową – odsłuchać na Spotify.

Patronem medialnym cyklu rozmównic jest kwartalnik „Taniec”.

Źródło:

Materiał nadesłany