EN
8.02.2023, 13:33 Wersja do druku

Poznań. Nowy cykl debat w Teatrze Ósmego Dnia. Kultura, ekonomia, społeczeństwo

Teatr Ósmego Dnia zaprasza 24 lutego o godz. 19, na spotkanie „Czy technologia nas wyzwoli?” w ramach cyklu „Debaty o Przyszłości".  Dyskusja wokół książki: „W Pełni Zautomatyzowany Luksusowy Komunizm. Manifest”. W 1999 roku Immanuel Wallerstein, jeden z najbardziej rozpoznawalnych na świecie współczesnych socjologów, wydał książkę „Koniec świata jaki znamy”. Przewidywał w niej, że współczesna gospodarka kapitalistyczna ulegnie załamaniu w ciągu około ćwierćwiecza, czyli w 2024 roku. W ostatnim czasie skumulowało się wiele zjawisk, które w istotny sposób wpłynęły na nasze życie: kryzys ekonomiczny i inflacja, kryzys klimatyczny i ekologiczny, pandemia, wojna w Ukrainie, migracje, wzrost napięcia międzynarodowego i zagrożenie konfliktem nuklearnym. Czy światowy system doszedł do granic swoich możliwości? Czy współczesna kultura i społeczeństwo przetrwa? Czy istnieje potencjał, aby przeobrazić ustrój społeczny w nowym, lepszym kierunku? Jaka czeka nasz przyszłość?

SPOTKANIE: „Czy technologia nas wyzwoli?”
Dyskusja wokół książki: „W Pełni Zautomatyzowany Luksusowy Komunizm. Manifest”.


Autor, Aaron Bastani, zarysowuje wizję świata dużo lepszego niż ten, w którym żyjemy, świata, w którym panują równość, dobrobyt i kreatywność. Twierdzi, że jego podstawy już są – jeśli tylko zechcemy je dostrzec. Między innymi dzięki technologiom nowej generacji i współczesnym możliwościom w zakresie organizacji wytwórczości, nie musimy już myśleć o niedoborach w dziedzinie pracy, energii, zasobów, zdrowia i żywienia.

Czy jednak jego wizja nie jest zbyt optymistyczna? Karol Marks z Fryderykiem Engelsem pisząc „Manifest Komunistyczny” w 1848 r. także sądzili, że kapitalizm osiągnął swój szczyt, a „nowe społeczeństwo” wyłoni się z wstrząsów rewolucyjnych okresu Wiosny Ludów. Mylili się.

Czy dziś jest inaczej? Czy rzeczywiście istnieją przesłanki aby twierdzić, że rozwój gospodarczy i technologiczny osiągnął już apogeum? Ale przede wszystkim czy technologia nas wyzwoli od harówki, niedoborów, wojny i pandemii?

W panelu udział wezmą:

dr Krystian Szadkowski, Wydział Filozoficzny, Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu, zajmuje się problematyką kapitalistycznego rozwoju systemów nauki i szkolnictwa wyższego. Współzałożyciel Fundacji im. Edwarda Lipińskiego; autor Wstępu do „W Pełni Zautomatyzowany Luksusowy Komunizm. Manifest”.

prof. Andrzej W. Nowak, Wydział Filozoficzny, Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, doktor habilitowany filozofii w specjalności filozofia społeczna. Interesuje się problematyką z zakresu ontologii społecznej, społecznych studiów nad nauką oraz socjologią wiedzy.

Agnieszka Mróz, działaczka związkowa w Amazon, członkini Komisji Krajowej OZZ „Inicjatywa Pracownicza”, autorka tłumaczeń i artykułów na temat technologii i nowych form organizacji produkcji.

Prowadzi: Jarosław Urbański
Organizatorzy:
Teatr Ósmego Dnia
OZZ Inicjatywa Pracownicza
Fundacja im. Edwarda Lipińskiego
Wydawnictwo Ekonomiczne Heterodox

Źródło:

Materiał nadesłany