EN

13.09.2022, 15:55 Wersja do druku

Poznań. Na afisz Teatru Polskiego wraca „Śmierć Jana Pawła II"

7 miesięcy od premiery i pół roku po ostatnich pokazach na deski Dużej Sceny 21-25 września wraca głośny spektakl w reż. Jakuba Skrzywanka „Śmierć Jana Pawła II”. Będzie to ostatnia w tym roku okazja, by zobaczyć to niezwykłe przedstawienie.

fot. Magda Hueckel

Spektakl późną jesienią wyjeżdża z Poznania, by uczestniczyć w teatralnych zmaganiach konkursowych.

„(…) naprawdę bardzo trzeba uważać i zanim powie się cokolwiek – obejrzeć przedstawienie bez uprzedzeń – pisał po premierze na łamach Tygodnika Powszechnego prof. Dariusz Kosiński. – Ten spektakl jest równie niewygodny dla wszystkich.  Owszem, wiernych oburzy zapewne odsłanianiem (dosłownym) cielesności Świętego. Ale licznym osobowościom uciekającym w memiczny śmiech od wszystkiego, co serio, sprawi kłopot i dosłownością śmierci cielesnej, i powagą kościelnego rytuału, i sformalizowaną, ale przecież niekwestionowaną duchową siłą jego modłów.

Spektakl ten jest zapisem procesu umierania niezwykle poruszającym i pobudzającym do dyskusji.  Jest wydarzeniem, o którym – jesteśmy tego pewni – będzie się mówić po latach „widziałem/widziałam Śmierć Jana Pawła II w Teatrze Polskim”.

„Umierającego Karola Wojtyłę zaskakująco gra Michał Kaleta – postarzony charakteryzacją, dyszący ciężko w drgawkach, 46-latek naturalistycznie wcielający się w odchodzącego starca. Inny, choć też bardzo dobry, jest pomysł Andrzeja Szubskiego na postać abp. Stanisława Dziwisza, zarządzającego tu całym watykańskimi medialnym spektaklem. Gra go chłodno, z cynicznym zacięciem, ale bez mimetycznego naśladowania małopolskiego akcentu czy parodiowania dość ludowego sposobu bycia dzisiejszego kardynała.” – zanotował Witold Mrozek.

Warto wybrać się do Teatru Polskiego w Poznaniu, by przekonać się o prawdziwości tych recenzji.

Trailer spektaklu: https://vimeo.com/712979707/170ebda609

Bilety dostępne na stronie www.bilety.teatr-polski.pl - dla uważnych widzów niespodzianka.

Rezerwacji można dokonać też pisząc na adres [email protected] lub dzwoniąc pod numery telefonu: +48 618 520 541; +48 618 525 628

Spektakle gramy 21, 22, 23, 24 o godz. 19 i 25 września o godz. 18.

fot. Magda Hueckel

Źródło:

Materiał nadesłany