EN

3.10.2022, 09:56 Wersja do druku

Poznań. Mądrość Syracha - księga Starego Testamentu na inaugurację 23. sezonu Verba Sacra

Nasz czas współczesny nie bardzo sprzyja mądrym radom i ich propagowaniu. Raczej interesuje się ich karykaturą. Życie jednak udowadnia w końcu, czasem mniej lub bardziej boleśnie, że poznawanie świata i ludzi nie może obyć się bez mądrości. Ale to nie jedyny powód, dla którego tegoroczny, 23. sezon Verba Sacra otwiera księga Starego Testamentu – Mądrość Syracha.

fot. mat. organizatora

Jak pisze w swoim komentarzu siostra dr hab. Judyta Pudełko: „Mądrość pochodzi od Boga, stanowi Boży sposób komunikacji z człowiekiem oraz sposób poznawania Boga przez człowieka. Syrach poucza nas, że mądrość zstąpiła z nieba, zamieszkała wśród ludzi.” Pytanie o obecność mądrości w naszym życiu jest głównym przesłaniem październikowej premiery Verba Sacra. Komentatorka zwraca uwagę na to, że „zróżnicowana tematyka podjęta przez Syracha nie stanowi jakiś pojedynczych opisów, lecz złożoną całość, w której Bóg zwraca się do człowieka i prowadzi go ścieżkami Prawa. Człowiek zaś zdobywa mądrość jedynie poprzez postawę bojaźni Bożej (szacunku wobec Boga) i wierności przykazaniom. (…) tematy poruszane przez Syracha dotyczą rozmaitych sytuacji życia ludzkiego. Chodzi o relacje małżeńskie, rodzinne, a nawet w dziedzinie interesów, wobec lekarzy czy władzy. Jedną z więzi międzyludzkich szeroko omawianą przez Syracha jest przyjaźń. W przeciwieństwie do koncepcji epikurejskich przyjaźń nie zastępuje więzi rodzinnych, o których Syrach również często wspomina. Stanowi ona jednak nowy typ relacji opartej na wolnej decyzji i równości stron. Mędrzec poucza również o dobrych i złych postawach, takich jak pokora, jałmużna, honor, gościnność, wstyd, wady języka, duma, gniew, złośliwość czy zemsta. Uczy właściwej relacji do bogactwa, ubóstwa, chorób i ich leczenia, ucztowania czy przyjemności życia.”

Księgę Syracha usłyszymy w interpretacji Agnieszki Mandat, znakomitej aktorki teatralnej i filmowej, znanej m.in. z brawurowo zagranej głównej roli w filmie Agnieszki Holland „Pokot”. Jej sceniczny dorobek jest bardzo bogaty i różnorodny. Spotkanie z Andrzejem Wajdą to dwie charakterystyczne, bardzo odrębne w swej stylistyce role: brawurowo zagranej służącej Mani w epopei scenicznej „Z biegiem lat, z biegiem dni” według scenariusza Joanny Olczak-Ronikier oraz wypowiadającego niemal na jednym oddechu swój monolog Posłańca w „Antygonie” Sofoklesa. Agnieszka Mandat jest również pedagogiem, profesorem zwyczajnym sztuk teatralnych Wydziału Aktorskiego Akademii Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie.

Aktorce towarzyszyć będą muzycy – Jakub Domański /trąbka/ i Jacek Pupka /organy/. W programie utwory Vivianiego, Messeneta, Bacha i Fantiniego.

Mądrość Syracha to 2011 premiera Verba Sacra od 2000 roku, kiedy to cały cykl zainaugurował w Katedrze Poznańskiej jeden z najwybitniejszych polskich aktorów Gustaw Holoubek Księgą Koheleta i Pieśnią nad Pieśniami.

Verba Sacra – Mądrość Syracha

Niedziela 9 października 2022 godz. 16:30

Bazylika Archikatedralna w Poznaniu

Wstęp wolny

transmisja online na kanale https://www.facebook.com/verbasacra/

www.verbasacra.pl

Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne