EN

10.02.2023, 15:27 Wersja do druku

Poznań. „Łabędzie” Teatru Wielkiego zdobyły nagrodę publiczności FEDORA Prizes Biennale

Z wielką radością informujemy, że spektakl „Łabędzie” w choreografii Tobiasza Sebastiana Berga z Teatru Wielkiego w Poznaniu zdobył nagrodę publiczności FEDORA Prizes Biennale.

fot. Bartosz Seifert/mat. teatru

Oficjalne ogłoszenie wyników Biennale odbędzie się dziś o godz. 18:30 w Opéra national de Paris w Palais Garnier. Link do transmisji uroczystości znajdą Państwo poniżej:

https://www.eventbrite.fr/e/livestream-of-the-fedora-prizes-biennale-2023-award-ceremony-tickets-507381841747

Nagrody będą wręczone w czterech kategoriach:

- Fedora Opera Prize,

- Fedora Van Cleef & Arpels Dance Prize,

- Fedora Education Prize,

- Fedora Digital Prize.

Będzie również ogłoszenie wyników głosowania na FEDORA Audience Prize („Łabędzie").

„Łabędzie" to spektakl teatru tańca tworzony we współpracy z tancerzami niewidomymi, słabowidzącymi oraz poruszającymi się alternatywną motoryką. Premiera odbyła się 28 października 2022 we foyer Teatru Wielkiego w Poznaniu. Do realizacji tego projektu zaprosiliśmy osoby kreatywne i twórcze, które niestety często są pomijane w procesie tworzenia i odbioru szeroko pojętej sztuki. Wspólnie stworzyliśmy taniec otwarty również dla tych, którzy nie mogą zobaczyć ruchu na własne oczy. Razem podęliśmy dialog ze skodyfikowaną formą tańca klasycznego, poszerzając ją dzięki wyobraźni twórców i czyniąc bardziej dostępną. „Łabędzie" to działanie artystyczne oparte na partycypacji i integracji, zakładające rozwój osobisty uczestników projektu, dopracowanie i udokumentowania metody pracy twórczej z osobami z niepełnosprawnością wzroku nad spektaklem teatru tańca, a także przygotowanie instytucji do kontaktu z osobami z ww. niepełnosprawnością.

FEDORA Prizes Biennale | „Największy na świecie konkurs baletu i opery” („Das Erste – Europamagazin")

fot. Bartosz Seifert/mat. teatru

Od 2013 roku nagrody FEDORA zachęcają i inspirują utalentowanych artystów do realizowania odważnych projektów. FEDORA stwarza przestrzeń do międzynarodowej współpracy, integracji społecznej, dialogu międzykulturowego oraz promuje innowacje cyfrowe na scenie i poza nią. Jesteśmy częścią tej inicjatywy – dyr. Renatę Borowską-Juszczyńską zaproszono do grona jury FEDORA Digital Prize, a nasze projekty („Łabędzie", Next Stage „Opera matters”), pokazują, że myślimy o tym, jak działać w sposób bardziej zrównoważony, zapewniający dostępność dla wszystkich i uwzględniający rozwój technologiczny. Cieszymy się, że wspólnie zmieniamy operowy świat!

Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne