EN

27.05.2021, 09:09 Wersja do druku

Poznań. "Kurka Wodna albo urojenie" na żywo w nowej siedzibie Polskiego Teatru Tańca

Polski Teatr Tańca zaprasza na pierwsze w swojej historii spektakle „na żywo” we własnej siedzibie przy ul. Stanisława Taczaka 8 w Poznaniu!

Na Widzów czeka Duże Studio, częściowo zabytkowa, częściowo industrialna przestrzeń, niezwykły mariaż XIX - wiecznej i nowoczesnej architektury, klimatyczne foyer oraz zielony dziedziniec, nawiązujący do działających na Luisenstrasse (tak brzmiała nazwa ulicy im. Stanisława Taczaka w czasach zaborów) ogródków podwórzowych, pozwalający się spotkać na świeżym powietrzu.

fot. Andrzej Grabowski/mat. teatru

Otwieramy się, prezentując spektakl „Kurka Wodna albo urojenie” w reżyserii Igora Gorzkowskiego i choreografii Iwony Pasińskiej. Balansującą na granicy fabuły i Czystej Formy opowieść opartą na motywach dramatów Witkacego ”Kurka Wodna”, „Matka” , „Tumor Mózgowicz” i „Bellatrix” będzie można zobaczyć 29 maja o godz. 20.00 i 30 maja o godz. 19.00.

Koło jest metaforą ludzkiego losu. Cykliczna powtarzalność zdarzeń determinuje losy jednostek i społeczeństw, stając się niemożliwą do przezwyciężenia pułapką. „Kurka wodna albo urojenie” jest próbą znalezienia ekwiwalentu dla tego doświadczenia egzystencjalnego w formie teatru tańca.

Motywem przewodnim spektaklu stają się spełnienia i niespełnienia młodego artysty, który starając się wyzwolić od rozchwianych relacji osobistych i rodzinnych nie znajduje nic oprócz opresji i nudy, przerywanej krótkimi chwilami upojenia, i poczucia, że „wszystko to już raz było, tylko trochę inaczej”.

Spektakl zatrzymuje się na granicy jawy i snu  - i nie wiadomo, czy każda z postaci, które spotyka Edgar, istnieje faktycznie czy jest jedynie fantazmatem wyobraźni.  Czerpie też z konwencji telewizyjnego reality show - nic, co się wydarza, nie jest do końca realne - nawet śmierć, która tej samej postaci może przytrafić się wielokrotnie.

Naturalną scenografią są przestrzenie nowej siedziby Polskiego Teatru Tańca przy ul. Taczaka 8 w Poznaniu.

W inscenizacji występuje wybitny aktor teatralny i filmowy Adam Ferency, który z Iwoną Pasińską spotkał się już wcześniej, podczas pracy nad projektem „Noce i dnie” w reżyserii Mikołaja Mikołajczyka, przygotowanym we współpracy z zespołem śpiewaczym „Wrzos” z Zakrzewa.

fot. Andrzej Grabowski/mat. teatru

Źródło:

Materiał nadesłany