EN

27.11.2024, 09:57 Wersja do druku

Poznań. „Kultura dostępna dla wszystkich”. Spotkanie z Justyną Sobczyk w Scenie Roboczej

W ramach spotkań z cyklu Laboratorium Praktyk Współtwórczych przyglądamy się zapleczu działania instytucji kultury. Próbujemy wskazać najważniejsze problemy, jakie są spotykane „za kulisami” działalności kulturalnej, a następnie – wspólnie z osobami uczestniczącymi – znaleźć dla nich potencjalne rozwiązania. 28 listopada o godz. 18 gościnią Sceny Roboczej będzie Justyna Sobczyk.

fot. mat. organizatora

Ile schodów trzeba pokonać – zarówno prawdziwych, jak i tych metaforycznych – żeby uczestniczyć w wydarzeniu kulturalnym?
Czy jest miejsce dla nienormatywnych ciał oraz tożsamości w twórczości artystycznej?

Podczas 6. dyskusji z cyklu Laboratorium Praktyk Współtwórczych, wraz z Justyną Sobczyk – pedagożką i reżyserką teatralną, współtwórczynią Centrum Sztuki Włączającej, przyjrzymy się temu, jakie miejsce w instytucjach kultury powinny, a jakie zajmują osoby ze szczególnymi potrzebami. Porozmawiamy o systemowej przemianie świadomości, jaka zachodzi w ostatnich latach w kontekście rozwoju publiczności. Ocenimy też możliwe ścieżki i modele dostępności, które powinny uwzględniać wszystkie osoby uczestniczące w wydarzeniach kulturalnych, po obu stronach sceny.

Naszą gościnią będzie Justyna Sobczyk – założycielka warszawskiego Teatru 21, reżyserka teatralna, pedagożka teatru, sojuszniczka Osób z Niepełnosprawnościami, wykładowczyni na Akademii Teatralnej w Warszawie oraz na Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie. Współkieruje studiami podyplomowymi Pedagogika teatru na Uniwersytecie Warszawskim z ramienia Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego, z którym jest związana od 2005 roku. Ukończyła dwuletnie studia podyplomowe pedagogika teatru Universität der Künste w Berlinie ( stypendium DAAD), a wcześniej pedagogikę na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz zaoczny wydział wiedzy o teatrze na Akademii Teatralnej w Warszawie. Absolwentka programów Fundacji Szkoła Liderów oraz Akademii Psychologii Przywództwa ( 2024).

Od stycznia 2020 współtworzy zespół Centrum Sztuki Włączającej – powołanej przez Teatr 21- społecznej instytucji kultury, dedykowanej sztuce osób z niepełnosprawnościami oraz edukacji włączającej.

Spotkanie poprowadzi Miłosz Markiewicz – doktor nauk humanistycznych zatrudniony w Katedrze Teatru i Sztuki Mediów UAM, badacz przemocy strukturalnej w instytucjach kultury. Kurator cyklu Laboratorium Praktyk Współtwórczych w Scenie Roboczej.

Dla kogo: dla osób pracujących w instytucjach, animujących i produkujących, a także dla wszystkich tych, których ciekawi przyszłość instytucji.

Gdzie: Studio SCENA ROBOCZA (ul. Wroniecka 6)
Kiedy: 28 listopada w godzinach 18:00-20:00
Za ile: wydarzenie bezpłatne, obowiązują zapisy przez mail [email protected]

Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne