EN

27.04.2021, 16:19 Wersja do druku

Poznań. Krystyna Janda przeczyta wiersze Guillaume'a Apollinaire'a online

W cyklu "Poezja" Krystyna Janda będzie w środę online czytać wiersze Guillaume'a Apollinaire'a w przekładzie Ryszarda Mierzejewskiego - poinformowano we wtorek na Fb Galerii Sztuki PURE EGOISM.

fot. Adam Kłosiński/mat. organizatora

Jak wyjaśniono, będzie to "trzecia transmisja online w ramach projektu +Poezja+ w PURE EGOISM".

Przypomniano, że "urodzony w 1880 r. we Włoszech Guillaume Apollinaire był francuskim poetą awangardowym, autorem prozy i esejów". "Przyjaźnił się z Picassem, pisał dla niego wiersze, uważając kubistyczne obrazy malarza za idealne dopełnienie własnych idei. Twórczość Apollinaire'a sytuuje się na granicy słowa i obrazu, formy jego wierszy mają kształt, który, obok treści, również jest nośnikiem znaczenia. Ta wyjątkowa forma działa na wyobraźnię, ma charakter figuratywny" - czytamy w zapowiedzi.

Podkreślono, że do przeczytania wybranych wierszy Apollinaire'a "zaproszono Krystynę Jandę, która, podobnie jak poeta, łączy obrazowość z przekazem słów". "Jej interpretacje ról filmowych noszą znamiona poetyckich odczytań. Jako wszechstronna artystka - aktorka, reżyserka i pisarka, wcieli się w rolę podmiotu lirycznego wierszy mistrza awangardy" - napisano.

Spotkanie i rozmowę z Krystyną Jandą poprowadzi właściciel Galerii PURE EGOISM Krzysztof Maruszewski.

"Zapraszamy do wspólnego wysłuchania wyboru wierszy Guillaume'a Apollinaire'a w przekładzie Ryszarda Mierzejewskiego oraz do wspólnej refleksji nad istotą poezji i wolności" - napisano.

Jak zaznaczono, "poezja to wolność sama w sobie, jednak bez aktywnego udziału odbiorcy traci swoją wyzwalającą moc". "Poezję trzeba więc najpierw uwolnić poprzez jej czytanie, aby mogła ona odwdzięczyć się odbiorcy tym samym" - podkreślono.

Bezpłatna transmisja online - w środę od godz. 17 na Fb Galerii Sztuki PURE EGOISM.

fot. mat. organizatora

Źródło:

PAP

Wątki tematyczne