EN
16.03.2022, 09:23 Wersja do druku

Poznań. Historia o wojennych uchodźcach. „Gdzieś daleko stąd” Teatru Usta Usta Republika

Teatr Usta Usta Republika zaprasza 18 i 19 marca o godz. 19:00 oraz 20 marca o godz. 20:00 do Republiki Sztuki Tłusta Langusta na spektakl „Gdzieś daleko stąd” wg scenariusza Ewy Kaczmarek, w reżyserii Wojciecha Wińskiego. To historia o wojennych uchodźcach, inspirowana okupacyjnymi wysiedleniami, swego czasu mocno rezonująca z sytuacją uchodźców na granicy polsko-białoruskiej, dziś tragicznie aktualna w kontekście naszych sąsiadów z Ukrainy, którzy na rękach unieść muszą swoje dzieci, rodziców i dobytek życia.

fot. Andrzej Majos

„Gdzieś daleko stąd” brzmi prawie jak początek baśni. Zatraca kształty, gubi realizm, uspokaja. Wyznacza jednak perspektywę i sposób naszego myślenia o ludziach, których wolelibyśmy nie widzieć obok siebie. Wszystko w nich porusza i przeraża. Rozmiar tragedii, której nie sposób sobie wyobrazić. Niepokój, który naznacza ich jak choroba. Resztki godności, która zabrania prosić o jałmużnę. Symboliczne przedmioty przenoszone z miejsca na miejsce.

Inspiracją do powstania spektaklu stała się historia okupacyjnych wysiedleń, która boleśnie dotknęła kiedyś Poznań. Ludzie, wyrzuceni w ciągu kilku godzin z mieszkań, wyposażeni wyłącznie w niezbędną odzież i nieco żywności, wywożeni byli konwojowanymi pociągami daleko od domu. Wielu otrzymało serdeczną pomoc, wielu spotkał los tułaczy, budujący zaskakujące analogie ze współczesnością.

„Gdzieś daleko stąd” przyszło nam grać w momencie, w którym wojna znów jest bardzo blisko nas. Ludzie, ciężko doświadczeni toczącymi się w Ukrainie walkami, z dnia na dzień tracą domy, bliskich i życie.

Z tego względu cały dochód ze sprzedaży biletów na spektakl przekazujemy na wsparcie Polskiej Akcji Humanitarnej (PAH) w ramach zbiórki: SOS Ukraina - pomoc dla mieszkańców i mieszkanek Ukrainy. Więcej na temat celu, który wspieramy, można przeczytać tutaj:
www.siepomaga.pl/pah-ukraina

fot. Andrzej Majos

Scenariusz: Ewa Kaczmarek
Reżyseria: Wojciech Wiński
Muzyka: Adam Brzozowski
Kostiumy: Idalia Mantas
Choreografia: Adrian Rzetelski
Występują: Ewa Kaczmarek, Roman Andrzejewski, Grzegorz Ciemnoczołowski, Marcin Głowiński, Mikołaj Podworny, Artur Śledzianowski, Przemysław Zbroszczyk

Spektakl powstał dzięki wsparciu finansowemu ze środków miasta Poznania. Bierze udział w 28. Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej. Będzie prezentowany w Republice Sztuki Tłusta Langusta również 25-27 marca oraz 1-3 kwietnia.

„Gdzieś daleko stąd” / Teatr Usta Usta Republika
18 i 19 marca o godz. 19:00
20 marca o godz. 20:00

Miejsce: Republika Sztuki Tłusta Langusta
Bilety cegiełki w cenie 25 zł i 50 zł dostępne na www.bilety24.pl.

Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne