15 lutego w Teatrze Wielkim w Poznaniu rozpocznie się Festiwal Przedwiośnie Baletowe. Ideą nowego projektu poznańskiego teatru jest pokazanie nowych perspektyw tańca i kierunków, w których się rozwija.
Organizatorzy wydarzenia poinformowali w czwartek podczas konferencji prasowej, że festiwal kontynuuje tradycje Poznańskiej Wiosny Baletowej, za sprawą której Teatr Wielki stał się ważnym miejscem refleksji nad sztuką tańca. W czasie Wiosny można było zobaczyć najbardziej udane propozycje choreograficzne sezonu. Przedwiośnie ma być "festiwalem badającym puls tańca, najnowsze trendy i nieoczywiste redefinicje tego, czym jest ruch i gest" - zapowiadają organizatorzy.
"Mamy wielką nadzieję, że festiwal wpisze się na stałe w coroczny repertuar poznańskiej sceny i przeniesie nas w świat tańca – pełnego pasji, innowacji i inspiracji, sprawiając, że taniec i balet będą bliższe i bardziej przystępne dla naszych widzów niż kiedykolwiek. Taniec jest niezwykle rozwijającą się dziedziną sztuki. Balet nie powinien się już kojarzyć wyłącznie z jego XIX-wiecznym wyobrażeniem. Wpływ nań mają inne techniki tańca i inne sztuki. Mam nadzieję, że ta pierwsza edycja będzie początkiem festiwalu, który będzie rósł, który będzie się rozwijał i z każdym kolejnym rokiem, mam nadzieję, będziemy mogli państwu zaoferować coraz większe i coraz bardziej wartościowe wydarzenie" – powiedział choreograf i kierownik Baletu Teatru Wielkiego w Poznaniu Robert Bondara.
Jak dodał Poznań i Teatr Wielki poszczycić się może bardzo dużymi tradycjami, jeżeli chodzi o taniec.
"Tu zrodziły się niezwykłe osobowości, tutaj miały miejsce niezwykłe premiery, jak chociażby pierwsza polska premiera Harnasiów Karola Szymanowskiego. Warto przypomnieć postać Conrada Drzewieckiego; bez jego pracy artystycznej w Teatrze Wielkim nie powstałby Polski Teatr Tańca. Poznań jest miejscem z niebywałymi tradycjami - również, jeżeli chodzi o tę współczesną historię. Wydawało się naturalne, że festiwal tańca, który gościł już pod strzechą Teatru Wielkiego w Poznaniu, musi w pewnym momencie powrócić" - podkreślił Bondara.
Festiwal otworzy spektakl "Spectrum 02" – debiut choreograficzny tancerzy Baletu Teatru Wielkiego w Poznaniu. W tym projekcie dziewięcioro artystów baletu nie tylko tańczy i realizuje się w roli choreografów, ale też przygotowuje strategię komunikacji, materiały promocyjne, scenografię, dobiera muzykę, kostiumy. Według twórców festiwalu takie podejście do spektaklu otwiera przed nimi nowe ścieżki kariery i pozwala odkryć nieznane dotąd formy ekspresji, nie tylko na scenie.
"Ten projekt daje pole możliwości rozwoju dla młodych twórców i młodych talentów choreograficznych. Tancerze produkują ten spektakl w zasadzie w każdej dziedzinie związanej z produkcją teatralną, co jest niebywałym doświadczeniem, ale też niezwykłą wartością. Ci artyści skoncentrowani na swojej codziennej pracy twórczej poznają teatr dużo lepiej i stają się jeszcze bardziej integralną częścią całego zespołu" – powiedział Robert Bondara
W programie festiwalu znalazł się również tryptyk baletowy "BER" Roberta Bondary, Martynasa Rimeikisa i Alexandra Ekmana, który poznańska publiczność po raz pierwszy zobaczy na wyremontowanej scenie teatru.
Oprócz wydarzeń z udziałem Baletu Teatru Wielkiego w Poznaniu, w ramach Przedwiośnia Baletowego pojawią się gościnnie zespoły z Polski i zagranicy.
Zaprezentuje się stworzony w tym sezonie artystycznym przez Krzysztofa Pastora Juniorski Zespół Polskiego Baletu Narodowego (PBN Junior), skupiający najbardziej utalentowanych młodych tancerzy, a także Komoco – projekt choreografki Sofii Nappi. Zespół kierowany przez Nappi zaprezentuje spektakl "Pupo".
Pierwszą edycję Przedwiośnia Baletowego zamknie spektakl "Łabędzie", wyróżniony nagrodą publiczności Fedora 2023. Zaangażowani w realizację spektaklu tancerze niewidomi, słabowidzący oraz poruszający się alternatywną motoryką przeniosą widzów do świata, gdzie liczy się wrażliwość, wzajemne zrozumienie, autentyczność i odwaga w wyrażaniu siebie.
Wydarzenie potrwa do 25 lutego.