Przedwiośnie Baletowe to wydarzenie, które z każdym rokiem coraz mocniej wpisuje się w kulturalny pejzaż Poznania. Festiwal, w którym świeżość młodości spotyka się z dojrzałością mistrzów, a prace debiutantów przeplatają się z choreografiami uznanych artystów, tworzy inspirującą mozaikę emocji, piękna i niezapomnianych wrażeń. Jutro ostatni spektakl, „Księga dżungli” – „Jungle Book Reimagined” Akram Khan Company
sobota, 29.03.2025, godz. 19:00
„Jungle Book Reimagined”
Akram Khan Company
Premiera „Jungle Book reimagined” – głęboko osobistej interpretacji Akram Khan Company uwielbianej od pokoleń „Księgi dżungli” Rudyarda Kiplinga, miała miejsce w kwietniu 2022 w Curve w Leicester, a tuż po niej zespół odbył światowe tournée.
Akram Khan w wieku 10 lat zagrał tytułową rolę w „Przygody Mowgliego” – tanecznej produkcji Indyjskiej Akademii, a kilkadziesiąt lat później powrócił do tej historii uważnie odczytując ją na nowo.
W niedalekiej przyszłości rodzina zostaje rozbita, uciekając z ojczyzny zdewastowanej przez zmiany klimatyczne. Dziecko, przybywając samotnie do opustoszałego, nowoczesnego miasta, gdzie dzikie zwierzęta przejmują ulice jako swoje, wkrótce odkrywa nieprawdopodobnych sojuszników w tej dziwnej, nowej dżungli.
W „Księdze dżungli” Kiplinga zakorzenione jest głębokie zagrożenie, jakie ludzkość stanowi dla natury. W nowej produkcji taneczno-teatralnej Khan i jego zespół na nowo odkrywają podróż Mowgliego oczami uchodźcy klimatycznego. „Jungle Book reimagined” zawiera oryginalną nową ścieżkę dźwiękową, a dziesięciu tancerzy z różnych krajów, najnowocześniejsze animacje oraz wizualizacje tworzą fascynująca opowieść o naszej wewnętrznej potrzebie przynależności i więzi z innymi, a także o znaczeniu kontaktu i szanowania świata natury.
Znakomity zespół kreatywny na nowo wyobraził sobie „Księgę dżungli” – produkcję, w której za choreografię i reżyserię odpowiada Akram Khan. Scenariuszem zajął się Tariq Jordan, dramaturgią Sharon Clark, oryginalną ścieżką dźwiękową Jocelyn Pook, oprawą dźwiękową Gareth Fry, oświetleniem Michael Hulls, a scenografią Miriam Buether. Projekt wideo i animacja autorstwa YeastCulture przekształca scenę w magiczny świat, który zanurza się w dzisiejszych mitach.
Akram Khan, reżyser i choreograf, powiedział: „Żyjemy obecnie w bezprecedensowych i niepewnych czasach, nie tylko dla naszego gatunku, ale dla wszystkich gatunków na Ziemi. Główną przyczyną tego stanu rzeczy jest to, że zapomnieliśmy o naszym związku z naszym domem, naszą planetą. Zamieszkujemy ją, wszyscy z niej korzystamy i budujemy na niej, ale zapomnieliśmy okazać jej szacunek. Wierzę, że jeśli chcemy zobaczyć lepszą przyszłość, musimy wprowadzić zmiany oddolnie. Czuję się więc zobowiązany do podzielenia się tą historią, znaną jako „Księga dżungli” – z dziećmi i dorosłymi ze wszystkich kultur, aby ponownie nauczyć się tego, o czym my, jako gatunek, tak wygodnie zapomnieliśmy. Wierzę, że najsilniejszym i najgłębszym sposobem na opowiedzenie tej historii jest magia tańca, muzyki i teatru”.
W „The Stage” pisano: „Jungle Book reimagined” wydaje się być kinowym hitem z potężnym przesłaniem dla nas wszystkich. Teraz ten wyjątkowy przekaz zobaczymy na scenie pod Pegazem.
Po spektaklu 29.03.2025 Q&A Jungle Book reimagined – zapraszamy na rozmowę z tancerzami (godz. 21:20, scena główna).