EN

22.09.2022, 10:09 Wersja do druku

Poznań. Afryka i Ukraina. Spektakle „Quata" i „Try walking..." w Teatrze Ósmego Dnia

Teatr  Ósmego Dnia zaprasza 23 i 24 września na spektakl „Quata / Projekt Ma-Jo" w reżyserii Marty Strzałko, a 27 września na „Try walking in my shoes" - spektakl w procesie.

fot. mat. teatru

QUATA / PROJEKT MA-JO

23, 24.09, godz. 19

Współczesna nauka nie pozostawia cienia wątpliwości: Afryka jest kolebką człowieka. Setki tysięcy lat ewolucji przetrwały w afrykańskim genie. W każdym z nas jest cząstka naszych afrykańskich przodków.

Quata to nazwa zabawy, w którą bawią się dzieci w Zimbabwe. Punktem kulminacyjnym gry jest ucieczka przed wężem. W trakcie pracy nad spektaklem okazało się, że ucieczka jest jednym z podstawowych odruchów. Obroną przed złością, lękiem. Wypieraniem tego, o czym nie chciałoby się pamiętać. Czasem instynkt samozachowawczy każe uciekać w sensie dosłownym, szukać nowego miejsca, w którym czujemy się bezpiecznie.
Spektakl powstał na podstawie rozmów i wspomnień dwóch czarnoskórych aktorek, Bonnie i Pascaline. Bonnie pochodzi z Zimbabwe. Mieszka w Polsce od 18 lat. Tu pracuje. Pascaline jest Ruandyjką. Mieszka w Polsce od 4 lat. Pisze doktorat. Przez pryzmat ich postrzegania Polski i Europy opowiadamy o podróżowaniu, o przemieszczaniu się w dzisiejszym świecie, o mieszkaniu i życiu w obcym kraju, o niemożności schowania się w tłumie.

Reżysera: Marta Strzałko
Scenariusz: Jolanta Kilian, Marta Strzałko, Bonnie Sucharska, Pascaline Aimee Uwineza
Aktorki: Bonnie Sucharska, Pascaline Aimee Uwineza, Marta Strzałko
Muzyka: Zmicier Todar Wajciushkewich
Wykonanie "Säkkijärven polkka": Alexander Szuwalau, bajan
Współpraca scenograficzna i kostiumy: Ania Sieńkowska, Magda Tyran
Dźwięk: Jakub Staśkowiak
Realizacja techniczna: Piotr Najrzał
Jolanta Kilian - koncepcja projektu w ramach, którego powstał spektakl Quata, niektóre teksty, produkcja
Produkcja: Stowarzyszenie Młodych Twórców - "Ku Teatrowi"

fot. mat. teatru

TRY WALKING IN MY SHOES / KOLEKTYW ANALOG

27.09, godz. 20

„Try walking in my shoes" to spektakl w procesie, o relacjach osób uchodźczych, które próbują odnaleźć się w nowej sytuacji, w innym kraju, kulturze, społeczeństwie, biurokracji, które szukają siebie na nowo.
To również herstorie o siostrzeństwie, wsparciu, o razem wylanych łzach, jak i spontanicznie pojawiającym się uśmiechu, wspólnym śpiewaniu, o strachu, przemęczeniu i tworzeniu międzynarodowego kręgu kobiet.

W Mińsku, Stambule, Erywaniu, Rzymie i Poznaniu przeprowadzone zostały interwencje artystyczne przeciwko przemocy wobec kobiet z użyciem pomalowanych na pomarańczowo butów. Każda para opowiadała inną historię, inna tragedię.
W kolejnych miesiącach będą odbywać się akcje społeczne:

19 przeciwko przemocy i krzywdzeniu dzieci i młodzieży - pomarańczowe wstążki.
16 dni przeciwko przemocy, która odbywa się corocznie pomiędzy: 25 listopada Międzynarodowym Dniem Przeciw Przemocy Wobec Kobiet, a 10 grudnia Międzynarodowym Dniem Praw Człowieka.

Prawa kobiet, dzieci, młodzieży są prawami człowieka.
Wojna - rodzaj żeński, nie jest łaskawa dla tych osób, a jednym z ważniejszych praw, które są niezbędne do życia, godnego funkcjonowania jest móc żyć w bezpiecznym i nieautorytarnym kraju, bez wojen, lęków, braku jedzenia, leków, opieki, bez przemocy.

Źródło:

Materiał nadesłany