22.01.2021, 14:29 Wersja do druku

Poznań. "28 dni" na żywo online z Teatru Polskiego

23 i 24 stycznia o godz. 19.00 na platformie VOD Teatru Polskiego w Poznaniu - vod.teatr-polski.pl - zobaczyć będzie można "28 dni" w reż. Kamili Siwińskiej, pierwszy spektakl (poza premierami grudniowymi) grany online na żywo.

Autorka, Olga Szylajewa, za sztukę „28 дней” / „28 dni”, otrzymała w 2020 r. nominację do najważniejszej rosyjskiej nagrody artystycznej ЗОЛОТАЯ МАСКА / ZŁOTA MASKA przyznawanej przez Związek Działaczy Teatralnych Federacji Rosyjskiej oraz Ministerstwo Kultury Federacji Rosyjskiej w kategorii dramat/praca dramaturga.

Dodatkowo, spektakl „28 дней”, wyprodukowany przez teatr dokumentalny театр.doc z Moskwy, otrzymał nominację w kategorii dramat/spektakl małej formy oraz nominację w kategorii dramat/praca reżysera dla Yurija Muravitskiego i Svetlany Mihalischevej.

Założeniami nagrody i festiwalu ZŁOTA MASKA są „pielęgnowanie i rozwój tradycji teatru rosyjskiego, promowanie najlepszych prac artystycznych w różnych dziedzinach sztuki teatralnej Rosji, określanie tendencji rozwoju współczesnego teatru oraz umacnianie jednorodnej przestrzeni kulturalnej i tworzenie warunków dla regularnej wymiany artystycznej”.

Link do nominacji: goldenmask.ru

Link do rosyjskiego spektaklu: atrdoc.ru

***

I małe przypomnienie:

Spektakl traktuje o 28 dniach kobiecego cyklu – o procesach, jakim podlegają kobiety, o biologii i o tym, jak są kobiety przez pryzmat cyklu postrzegane. A wie to każda, która choć raz usłyszała, że jej zachowanie sterowane jest zmianami hormonalnymi. Każda, której wartość pomniejszana była tylko dlatego, że jest kobietą. Każda, która doświadczyła przemocy z tego samego powodu.

Reżyserka Kamila Siwińska stawia w swoim spektaklu pytania: W jakim stopniu kobieta zdeterminowana jest przez biologię? Gdzie kończy się dyktat hormonów? Czy biologiczny determinizm w równym stopniu dotyczy kobiet i mężczyzn? Czy cykl hormonalny u kobiet i legendarny męski testosteron mogą być usprawiedliwieniem czynów potępianych społecznie?

– A Tobie co? Okres masz? – znacie to zdanie? To pooglądajcie „28 dni”!!!

fot. M. Zakrzewski

Tak o spektaklu pisała Aneta Kyzioł, (Polityka, 19 listopada 2019)

"Młoda autorka do opowieści o zmaganiach kobiet z owulacją, menstruacją i z mężczyznami (i stworzoną przez nich patriarchalną, opresyjną kulturą) zatrudnia protagonistkę (Ona), jej partnera (On) i chór uosabiający a to kobiecy cykl hormonalny, a to mądrości ludowe i spory tegoż dotyczące. Kamila Siwińska ten kosmos tematów upycha na małej scenie, w kameralnym, konwersacyjnym (choć są też momenty śpiewane) spektaklu, z żeńską obsadą, z jednym męskim wyjątkiem. W centrum znajduje się skręcająca się w bólach menstruacyjnych Ona (Monika Roszko), a wyjściowa kwestia brzmi: „Po co wydzieliny wystawiać na widok publiczny?”. Pytanie to zadają kobiety i mężczyźni, z różnymi intencjami, lękami i podtekstem. Kobieca fizjologia, wciąż, mimo ostatnich zmian (m.in. w reklamach podpasek krew przestała już być niebieska...), pozostaje tematem tabu, powodem do wstydu, a także represji. Kobiecy ból często jest lekceważony lub wykorzystywany przeciw kobietom, np. PMS – zespół napięcia przedmiesiączkowego, który wszedł do seksistowskiego słownika i służy do neutralizowania gniewu kobiet, ot, kierowane hormonami histeryczki... Albo znów ciche i pokorne znoszenie bólu miesiączkowego ma być synonimem kobiecości w ogóle. To spektakl edukacyjny, w dobrym znaczeniu tego słowa, i zobaczyć go powinny zdecydowanie nie tylko kobiety i dziewczyny, ale każdy, kto chce zrozumieć, jak działa świat".

***

28 dni, Olga Szylajewa, tłum. Agnieszka Lubomira Piotrowska, reż. Kamila Siwińska

Obsada: Konrad Cichoń, Aleksandra Klimczak, Barbara Krasińska, Teresa Kwiatkowska, Małgorzata Peczyńska, Monika Roszko, Alona Szostak, Ewa Szumska, Kornelia Trawkowska

spektakl grany LIFE na platformie VOD (vod.teatr-polski.pl) 23 i 24 stycznia o g. 19.00

cena biletu 20 zł

czas trwania spektaklu: 1 godz. 30 min.

spektakl przeznaczony dla osób powyżej 18 roku życia

***

Aby kupić bilet na jednorazową transmisję wydarzenia na portalu VOD Teatru Polskiego w Poznaniu należy:

1. Wejść na stronę https://www.vod.teatr-polski.pl/logowanie i wybrać opcję „Załóż konto”. Proszę wypełnić wszystkie pola, pamiętając o tym, że wybrane hasło musi zawierać przynajmniej 8 znaków. (Osoby posiadające już konto na naszej platformie mogą od razu przejść do kroku 3.)

2. Po udanej rejestracji na podany adres e-mail zostanie wysłana prośba o weryfikację konta. Należy kliknąć na zawarty w nim link „Aktywuj swoje konto”, który przekieruje na platformę VOD.

3. Proszę zalogować się na nowo utworzone konto.

4. W zakładce REPERTUAR na stronie VOD przy wybranym tytule należy kliknąć na przycisk „Kup dostęp”.

5. Wtedy otworzy się strona wydarzenia. Proszę kliknąć ponownie na przycisk „Kup dostęp”, który umiejscowiony jest pod opisem spektaklu, tuż nad afiszem.

6. W kolejnym kroku nastąpi przeniesienie do witryny PayU, gdzie należy wybrać preferowaną formę płatności: kartą, przelewem, blikiem lub za pomocą Google Pay.

7. Gdy płatność będzie zrealizowana zostanie zapewniona możliwość obejrzenia transmisji w terminie podanym na stronie VOD Teatru Polskiego w Poznaniu.

Zwracamy uwagę, że jest to dostęp jednorazowy i aktywny tylko w godzinach podanych w repertuarze i opisie wydarzenia.

W przypadku wątpliwości zachęcamy do kontaktu z Biurem Obsługi Widzów.

Źródło:

Materiał nadesłany

Tematy w toku