Logo
Magazyn

Portal w koronie

6.07.2020, 10:52 Wersja do druku

Od 2015 roku Departament Kultury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego dysponuje narzędziem, które służy popularyzowaniu kultury regionu wśród jego mieszkańców. Kulturaupodstaw.pl od samego początku swojej działalności relacjonuje interesujące wydarzenia z obszaru szeroko rozumianej kultury, odbywające się w Wielkopolsce lub z nią związane.

Z portalem na stałe współpracuje grupa dziennikarzy, którzy artykułami, relacjami, recenzjami i wywiadami regularnie zasilają poszczególne jego działy. Piszą o literaturze, teatrze, sztuce, kinie, muzyce (wart uwagi jest m.in. cykl artykułów pt. „Muzyka bezcenna w Wielkopolsce", w ramach którego Sebastian Gabryel rekomenduje możliwe do bezpłatnego pobrania albumy wielkopolskich twórców), ale też o przyrodzie (na łono natury wyprawia się i pisze o niej Maria Krześlak-Kandziora) czy o bogatej historii regionu (na historyczne wędrówki zaprasza m.in. Piotr Bojarski). Kulturaupodstaw.pl ma także działy audio (prowadzony przez Martynę Nicińską) i wideo (portalowym filmowcem jest Rafał Cielek), w których znaleźć można wywiady z interesującymi postaciami związanymi z kulturą Wielkopolski oraz kilkuminutowe filmy dotyczące bieżącej działalności wielkopolskich muzeów i teatrów.
Stały kontakt redakcji portalu z instytucjami kultury jest też widoczny w dziale „Wielkopolskie instytucje kultury zapraszają". Zawiera on informacje o wystawach w muzeach, wernisażach w galeriach, ofertach centrów kultury oraz bibliotek. Oprócz tego ma zakładkę z zapowiedziami,
Z kolei dział „naczytnik" gromadzi zdigitalizowane publikacje przygotowane w ciągu ostatnich lat przez Departament Kultury UMWW Są tam dwa zbiory: „Wielkopolska poza Poznaniem. Reportaże z regionu" oraz „Wielkopolska organiczna. Reportaże o sztuce pracy", tom pt. „Powstanie '18. Opowiadania Wielkopolan" oraz dramat Radosława Paczochy „Powstaniec Thiel" (na jego podstawie w Teatrze Nowym w Poznaniu zrealizowano sztukę pt. „Asymilacja").
Od roku 2017 kulturaupodstaw.pl współpracuje z „Głosem Wielkopolskim". Efektem są ukazujące się cyklicznie w wersji papierowej tematyczne dodatki do gazety. One również, w wersji PDF, dostępne są w „naczytniku".
Dla portalu piszą ponadto korespondenci z regionu - z Gniezna, Konina, okolic Kościana (tu warto zwrócić uwagę na artykuły regionalisty Emiliana Prałata), Szamotuł (owocna współpraca z kustoszką Muzeum Zamek Górków Moniką Romanowską-Pietrzak) i Śremu. Dzięki nim przeczytamy o wydarzeniach kulturalnych odbywających się poza stolicę Wielkopolski.

Szczególną rolę portal odgrywał w ostatnim czasie, kiedy z powodu rozprzestrzeniania się koronawirusa działalność twórców, animatorów kultury oraz instytucji znalazła się w kryzysie. Nasza redakcja, początkowo przestraszona wizją braku materiałów ze względu na masowo odwoływane wydarzenia kulturalne, miała — jak się szybko okazało — pełne ręce roboty! A dział „Wielkopolskie instytucje kultury zapraszają" mógłby w tym trudnym czasie nazywać się „Wielkopolskie instytucje kultury zapraszają online "! To bowiem, co nie mogło odbyć się w sali teatralnej, wystawowej, czy koncertowej, realizowane było przez internet.



Zaloguj się i czytaj dalej za darmo

Zalogowani użytkownicy mają nieograniczony dostęp do wszystkich artykułów na e-teatrze.

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

Tytuł oryginalny

Portal w koronie

Źródło:

„Polska Głos Wielkopolski” nr 155/4-5.07

Wątki tematyczne

Sprawdź także