Od 2015 roku Departament Kultury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego dysponuje narzędziem, które służy popularyzowaniu kultury regionu wśród jego mieszkańców. Kulturaupodstaw.pl od samego początku swojej działalności relacjonuje interesujące wydarzenia z obszaru szeroko rozumianej kultury, odbywające się w Wielkopolsce lub z nią związane.
Z portalem na stałe współpracuje grupa dziennikarzy, którzy artykułami, relacjami, recenzjami i wywiadami regularnie zasilają poszczególne jego działy. Piszą o literaturze, teatrze, sztuce, kinie, muzyce (wart uwagi jest m.in. cykl artykułów pt. „Muzyka bezcenna w Wielkopolsce", w ramach którego Sebastian Gabryel rekomenduje możliwe do bezpłatnego pobrania albumy wielkopolskich twórców), ale też o przyrodzie (na łono natury wyprawia się i pisze o niej Maria Krześlak-Kandziora) czy o bogatej historii regionu (na historyczne wędrówki zaprasza m.in. Piotr Bojarski). Kulturaupodstaw.pl ma także działy audio (prowadzony przez Martynę Nicińską) i wideo (portalowym filmowcem jest Rafał Cielek), w których znaleźć można wywiady z interesującymi postaciami związanymi z kulturą Wielkopolski oraz kilkuminutowe filmy dotyczące bieżącej działalności wielkopolskich muzeów i teatrów.
Stały kontakt redakcji portalu z instytucjami kultury jest też widoczny w dziale „Wielkopolskie instytucje kultury zapraszają". Zawiera on informacje o wystawach w muzeach, wernisażach w galeriach, ofertach centrów kultury oraz bibliotek. Oprócz tego ma zakładkę z zapowiedziami,
Z kolei dział „naczytnik" gromadzi zdigitalizowane publikacje przygotowane w ciągu ostatnich lat przez Departament Kultury UMWW Są tam dwa zbiory: „Wielkopolska poza Poznaniem. Reportaże z regionu" oraz „Wielkopolska organiczna. Reportaże o sztuce pracy", tom pt. „Powstanie '18. Opowiadania Wielkopolan" oraz dramat Radosława Paczochy „Powstaniec Thiel" (na jego podstawie w Teatrze Nowym w Poznaniu zrealizowano sztukę pt. „Asymilacja").
Od roku 2017 kulturaupodstaw.pl współpracuje z „Głosem Wielkopolskim". Efektem są ukazujące się cyklicznie w wersji papierowej tematyczne dodatki do gazety. One również, w wersji PDF, dostępne są w „naczytniku".
Dla portalu piszą ponadto korespondenci z regionu - z Gniezna, Konina, okolic Kościana (tu warto zwrócić uwagę na artykuły regionalisty Emiliana Prałata), Szamotuł (owocna współpraca z kustoszką Muzeum Zamek Górków Moniką Romanowską-Pietrzak) i Śremu. Dzięki nim przeczytamy o wydarzeniach kulturalnych odbywających się poza stolicę Wielkopolski.
Szczególną rolę portal odgrywał w ostatnim czasie, kiedy z powodu rozprzestrzeniania się koronawirusa działalność twórców, animatorów kultury oraz instytucji znalazła się w kryzysie. Nasza redakcja, początkowo przestraszona wizją braku materiałów ze względu na masowo odwoływane wydarzenia kulturalne, miała — jak się szybko okazało — pełne ręce roboty! A dział „Wielkopolskie instytucje kultury zapraszają" mógłby w tym trudnym czasie nazywać się „Wielkopolskie instytucje kultury zapraszają online "! To bowiem, co nie mogło odbyć się w sali teatralnej, wystawowej, czy koncertowej, realizowane było przez internet.