EN

16.11.2020, 10:12 Wersja do druku

Pomorskie. Wirtualny spacer po skansenie w Klukach z aktorami Teatru Tęcza

„Kluki z bliska. Wirtualny spacer po muzeum” to niezwykła podróż w przeszłość, dzięki której poznać można historię Słowińców oraz ich tradycje i wierzenia.  


fot. mat. teatru

Poruszając się wirtualnie po słowińskich terenach, odwiedzić można nie tylko muzeum, ale także miejsca, które odgrywały istotną rolę w historii Słowińców. Dotrzeć można na Boleniec na Mierzei Łebskiej, do dawnych Kluk Żeleskich, nad jezioro Łebsko, czyli do miejsc, w których pracowali i mieszkali rybacy z Kluk. Odwiedzić można również zabytkowy cmentarz ewangelicki. Spacerując wirtualnie po muzeum oraz okolicach, zwiedzający może zapoznać się z opisami: napotykanych obiektów, mijanych miejsc oraz praktykowanych w przeszłości zwyczajów. Istotnym elementem wirtualnego spaceru jest skomponowana przez Macieja i Mateusza Rychłych ścieżka dźwiękowa oparta na kaszubskich motywach muzycznych. Odwiedzając poszczególne miejsca usłyszeć będzie można rozmaite dźwięki z różnych stron Pomorza. Utwory zostały wykonane na tradycyjnych fletach i instrumentach strunowych.

Warstwę wierzeniową i wyobrażeniową dawnych mieszkańców, przybliżają cztery adaptacje pomorskich legend, które przygotował Teatr Lalki Tęcza w Słupsku; muzykę do spektakli skomponowali Maciej Rychły i Mateusz Rychły. Są one udostępniane w formie filmów krótkometrażowych w wybranych miejscach spaceru, które korespondują z treścią opowieści. Przedstawione legendy dotyczą powstania Kluk oraz bohaterów pomorskiej wyobraźni tj. stolemów – olbrzymów, dremnych – krasnoludków i wieszczej – upiora.

Wirtualny spacer przeznaczony jest dla osób, które zainteresowane są lub chciałyby zapoznać się z miejscem i kulturą społeczności, która niegdyś zamieszkiwała słowińskie tereny. Projekt realizowany jest także z myślą o osobach, dla których dotarcie do Kluk wiąże się z trudnościami.

Link do  „Kluki z bliska. Wirtualny spacer po muzeum”: http://www.360.muzeumkluki.pl/

Źródło:

Materiał nadesłany