EN

10.06.2021, 15:13 Wersja do druku

Polskie Radio z silną reprezentacją w konkursie Prix Europa 2021

Podczas prestiżowego festiwalu Prix Europa 2021 w Niemczech polską radiofonię reprezentować będą aż trzy materiały Polskiego Radia. W gronie tym znajdują się: reportaż Studia Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia „Historie z Budzika”, słuchowisko Teatru Polskiego Radia „Popsute” oraz audycja „Muzyka z lasu” Polskiego Radia Dzieciom.

Prix Europa, którego początki sięgają 1987 roku, jest jednym z największych w Europie wydarzeń, podczas którego co roku nagradzane są najlepsze europejskie produkcje telewizyjne, radiowe i internetowe.

Wśród nagrań, które będą reprezentować polską radiofonię w kategorii wydarzenia bieżące znajduje się reportaż Antoniego Rokickiego, „Historie z Budzika”. Opisuje on kulisy sprawy Polaka, który został odłączony od aparatury podtrzymującej życie w angielskim szpitalu, gdy lekarze uznali, że nie ma szans na wyzdrowienie. – Odmiennego zdania był prof. Wojciech Maksymowicz, który zaoferował pomoc pacjentowi. Materiał pokazuje wiele aspektów tej złożonej sytuacji. Autor reportażu, Antoni Rokicki jest młodym reportażystą, a nominacja do Prix Europa jest i zasłużona i stanie się dalszym argumentem do kontynuowania sztuki opowieści radiowej – mówi Krzysztof Gottesman, dyrektor Studia Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia.

Słuchowisko Teatru Polskiego Radia „Popsute" autorstwa Marty Rebzdy w reżyserii Waldemara Modestowicza, będzie reprezentować polską radiofonię w kategorii słuchowisko. Historia głównej bohaterki Agnieszki przenosi słuchacza do świata okrucieństwa, bólu i cierpienia. Od dziesiątego roku życia dziewczynka była gwałcona z nożem przy gardle przez swojego kuzyna. Uciekła z domu w ramiona mężczyzny, który z czasem stał się jej oprawcą. Kilka lat temu pobił ją i zgwałcił. W 2019 roku został uniewinniony. – Już po nagraniu, zastanawiałam się, jak opowiedzieć tę historię. Uznałam, że muszę to zrobić najprościej i najintymniej. Czułam, że musimy we fragmentach usłyszeć Agnieszkę, jej emocje i jej ból. Że żadna, nawet najwybitniejsza aktorka, ich nie odda – mówi Marta Rebzda.

Słuchowisko pokazuje, że sprawa Agnieszki to nie odosobniony przypadek, a zjawisko. Swoim historiami dzielą się także: Marcelina, Daria i Magda. Każda z nich doświadczyła gwałtu. Wszystkie mówią o sobie „Popsute".

Audycja o polskich piosenkach ludowych – „Muzyka z lasu”, emitowana na antenie Polskiego Radia Dzieciom, to z kolei propozycja w kategorii muzyka. Prowadzącym audycję jest multiinstrumentalista, muzyk folkowy i kompozytor, Joszko Broda. Audycja emitowana jest od 10 marca br. w każdą środę o godz. 17:15. W każdym odcinku następuje prezentacja innego utworu kultury górali z Beskidu Śląskiego, nauka tekstu, tłumaczenie i interpretacja z perspektywy dziecka.

– Budując audycję kierowałem się celem, jakim jest pokazanie rodzimej kultury tradycyjnej w sposób, który może zainteresować dzieci i ich opiekunów. Na falach Polskiego Radia Dzieciom budujemy więzi kulturowe, np. tłumacząc lokalne gwary na język polski i omawiając związane z tym konteksty. Łączymy w audycji teraźniejszość z historią i budujemy w ten sposób przyszłość, opierając się na tradycji i omawiając jej konteksty w komunikatywny sposób – mówi Joszko Broda.

Festiwal Prix Europa odbędzie się w Poczdamie i potrwa od 10 do 15 października 2021 roku.

Źródło:

Materiał nadesłany