EN

30.07.2021, 15:47 Wersja do druku

Podlaskie. Rozpoczął się wędrowny festiwal teatralny "Wertep"

Spektakle i widowiska teatrów dla dzieci i dorosłych, a także koncerty i inne działania złożą się na rozpoczęty w piątek 13. Międzynarodowy Festiwal Teatralny "Wertep". Impreza rozpoczęła się w Starym Dworze, w kolejne dni będzie "wędrować" do innych miejscowości.

fot. mat. organizatora

Nazwa "Wertep" nawiązuje do teatrów wertepowych, czyli wędrujących, które funkcjonowały przed wojną na terenie Podlasia. Na wschodnich rubieżach Rzeczypospolitej działały wtedy teatry wiejskie, które odgrywały sztuki obrzędowe, misteryjne, jarmarczne. Festiwal, którego organizatorem jest Stowarzyszenie Kulturalne "Pocztówka", ma nawiązywać do tych tradycji.

"Wertep" rozpoczął się w piątek po południu w Starym Dworze nad Zalewem Siemianówka. W programie znalazły się zarówno spektakle dla dzieci jak i dla dorosłych. W kolejne dni impreza zawita też m.in. do Narwi, Gródka, Białowieży, a zakończy się w Hajnówce. W każdym z miejsc zaplanowano pokaz kilku przedstawień.

Jak podkreślił organizator "Wertepu" Dariusz Skibiński, festiwal to nie jest tylko prezentacja spektakli, ale też pretekst do spotkań całych rodzin i sąsiadów. "Wertep to jest spotkanie" - powiedział.

Na plenerowych scenach zaprezentują się w tym roku przede wszystkim polskie zespoły teatralne, ale swoje klaunowskie zabawy pokaże też partner stowarzyszenia "Pocztówka", norweska grupa Studium Actoris. W sumie zagranych zostanie 60 spektakli.

W tym roku nową przestrzenią będzie Hajnówka Centralna - Stacja Kultura, czyli nowe miejsce "Pocztówki", gdzie przygotowano trzy sceny, w tym jedną na dachu. W stacji będzie można zobaczyć jedną z premier "Hazard life" Teatru A3, natomiast na dachu teatr ten zagra "Plan lekcji", który jest spektaklem z audiodeskrypcją.

Tradycyjnie w synagodze w Orli odbędzie się koncert. W tym roku zagra Ola Balińska i Berjozkele, a będzie można posłuchać kołysanek i tzw. pieśni wieczornych śpiewanych w jidysz.

Festiwal zakończy się 8 sierpnia w Hajnówce, gdzie w amfiteatrze będzie można zobaczyć dziewięć różnych spektakli.

Źródło:

PAP

Wątki tematyczne