EN

11.09.2021, 16:24 Wersja do druku

Podkarpackie. "Weekend z Marią Konopnicką" w Żarnowcu

Prapremierą widowiska teatralnego "Polskie ziemie: krajobraz" w wykonaniu Teatru Nie Teraz z Tarnowa rozpoczął się w sobotę w Żarnowcu k. Krosna (Podkarpackie) "Weekend z Konopnicką".

fot. mat. organizatora

Jak zaznaczył dyrektor Muzeum M. Konopnickiej w Żarnowcu Paweł Bukowski, jest "to wydarzenie kulturalne, podczas którego zaprezentowane zostaną dwie nowe adaptacje widowisk teatralnych na podstawie utworów poetki i pisarki".

"Spektaklom w wykonaniu Teatru Nie Teraz towarzyszy promocja nieznanych pierwszych wydań książkowych prezentowanych utworów Konopnickiej" – powiedział dyrektor.

"Polskie ziemie: krajobrazy" powstał na podstawie eseju Konopnickiej z 1904 roku, który nigdy potem nie został wznowiony.

"Po raz pierwszy w historii polskiego teatru zaprezentowana zostanie adaptacja tego utworu. Inscenizacja w konwencji małoobsadowego teatru rapsodycznego ma wymiar patriotycznej podróży w polską przestrzeń symboliczno-historyczną, odwołującą się do dziejów Polski przedrozbiorowej i do tęsknoty za niepodległą Ojczyzną" – wyjaśnił Bukowski.

Z kolei w niedzielę można będzie obejrzeć przedstawienie "O krasnoludkach i o sierotce Marysi" według baśni Konopnickiej z 1995 roku.

Widowisko – zauważył Bukowski – "oparto na połączeniu teatralnego planu żywego z teatrem lalek i wzbogacono o specjalnie skomponowaną muzykę".

"Ma na celu ukazać najcenniejsze wartości zawarte w utworze oraz dotrzeć do szerszego kręgu odbiorców. Przygotowane zostało w 2020 roku, ale ze względu na pandemię nie udało się go na żywo zaprezentować" – mówił.

Muzeum w Żarnowcu powstało w 1957 r. Mieści się w dworku, który wraz z parkiem autorka "Roty" na 25-lecie pracy pisarskiej w 1903 r. otrzymała w darze narodowym.

Konopnicka jest autorką utworów dla dzieci, liryk stylizowanych na ludowe ("A jak poszedł król na wojnę"), realistycznych obrazków ("W piwnicznej izbie"), nowel ("Mendel Gdański") i poematu z dziejów emigracji polskiej "Pan Balcer w Brazylii".

Pisarka urodziła się 23 maja 1842 r. w Suwałkach. Debiutowała w 1870 r. wierszem "W zimowy poranek". W latach 1881, 1883 i 1886 ukazały się kolejne serie jej poezji. Nowele pisała od drugiej połowy lat 80. XIX wieku aż do śmierci.

W 1882 r., w wieku 40 lat Konopnicka rozpoczęła prawie trzydziestoletni etap wędrówek po świecie - zwiedziła m.in. Włochy, Niemcy, Francję, Szwajcarię, Czechy, Austrię. Od 1882 do 1910 r. odwiedziła przeszło 100 miejscowości.

Do kraju wracała wtedy okazjonalnie, nawet po tym, gdy w 1903 r. z okazji 25-lecia pracy pisarskiej otrzymała w darze zakupiony ze składek społeczeństwa dworek w Żarnowcu k. Krosna.

Zmarła 8 października 1910 r. we Lwowie; pochowana została na Cmentarzu Łyczakowskim.

Źródło:

PAP

Autor:

Alfred Kyc