EN

20.10.2020, 12:01 Wersja do druku

Płock. Koncert "Viva Verdi!" w Sali Koncerowej PSM

fot. mat. organizatora

Giuseppe Verdi skomponował wiele wspaniałych oper. Gdy już zdobył uznanie, pracował tak dużo, że sam siebie nazwał „galernikiem". Libretta do dwóch jego ostatnich dzieł „Otella" i „Falstaffa" wg Szekspira napisał Arrigo Boito, syn hrabianki Józefy Radolińskiej, z którym kompozytor pozostał w serdecznej przyjaźni do końca życia.

Uwertury z oper Verdiego usłyszymy w wykonaniu płockich symfoników pod batutą dyrygenta Adama Banaszaka. Arie m.in. z „Aidy", „Otella", „Simon Boccanegra" wykona sopranistka Joanna Zawartko. Koncert odbędzie się 23 października.

Joanna Zawartko jest absolwentką Akademii Muzycznej we Wrocławiu w klasie śpiewu solowego prof. Agaty Młynarskiej-Klonowskiej. Zadebiutowała w 2013 roku partią tytułową w „Rusałce" Dvoraka, podczas koncertowego wykonania tej opery w Filharmonii Dolnośląskiej. Rok później jako Desdemona w „Otellu" Verdiego rozpoczęła współpracę z Operą Wrocławską. Artystka występowała na międzynarodowych festiwalach muzycznych, m.in. w Dusznikach-Zdroju, Bydgoszczy, Kudowie-Zdroju, Krakowie, Wrocławiu, Koszycach (Słowacja), Saaremaa Opera Festival (Estonia). Można ją także usłyszeć w Badisches Staatstheater Karlsruhe, Tiroler Landestheater Innsbruck, Operze Wrocławskiej, Teatrze Wielkim w Łodzi, filharmoniach, a także w Narodowym Forum Muzyki. W repertuarze ma m.in. partie Tatiany w „Eugeniuszu Onieginie" Czajkowskiego, Halki w operze Moniuszki, Micaeli w „Carmen" Bizeta, Zemfiry w „Aleko" Rachmaninowa, Amelii w „Simonie Boccanegrze" Verdiego, Ortlindy w „Walkirii" Wagnera i Roksany w „Królu Rogerze" Szymanowskiego.

Wykonuje także dzieła oratoryjne. W grudniu wystąpi w Operze Wrocławskiej w Glorii na sopran, chór i orkiestrę Francisa Poulenca. Artystka jest laureatką międzynarodowych i ogólnopolskich konkursów, m.in.: IX Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Stanisława Moniuszki w Warszawie (2016, III miejsce i nagroda specjalna), 49. Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Antonina Dvoraka w Karlovych Varach (2014, III miejsce i nagroda specjalna), VI Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Haliny Halskiej -Fijałkowskiej we Wrocławiu (2013, Grand Prix i nagroda specjalna).

Joanna Zawartko wystąpiła w Filharmonii Narodowej, w partii sopranowej w Małej mszy uroczystej Gioacchino Rossiniego. 7 września 2018 roku zaśpiewała również w „Królu Rogerze" Karola Szymanowskiego podczas inauguracji festiwalu „Wratislavia Cantans". Jej kreacja Roksany u boku Mariusza Kwietnia w roli tytułowej uznana została przez krytyków za wielkie objawienie. Sopranistka została laureatką nagrody polskiego środowiska muzycznego Koryfeusz Muzyki Polskiej w kategorii „Odkrycie roku" za kreacje koncertowe i sceniczne sezonu 2017/18.

Zaloguj się i czytaj dalej za darmo

Zalogowani użytkownicy mają nieograniczony dostęp do wszystkich artykułów na e-teatrze.

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

Tytuł oryginalny

Wielki Verdi

Źródło:

Tygodnik Płocki nr 42

Autor:

(lesz)