EN

18.10.2022, 15:06 Wersja do druku

Płock. Dwa spektakle wystawi gościnie teatr z Ukrainy

Akademicki Teatr Muzyczno-Dramatyczny im. Łesi Ukrainki z Kamieńskiego na Ukrainie zaprezentuje gościnie 6 i 7 listopada w Teatrze Dramatycznym w Płocku komedię „Świętoszek” i bajkę „Złote Kurczątko”. Zostaną one pokazane z myślą o ukraińskich uchodźcach przebywających w Płocku.

fot. mat. teatru

„Miasto Kamieńskie położone jest w bliskim sąsiedztwie Donbasu, gdzie obecnie toczą się walki. Biorąc pod uwagę trudną sytuację ośrodków kultury na Ukrainie, a także ich apel o dofinansowanie działalności artystycznej, dyrekcja płockiego Teatru Dramatycznego podjęła decyzję o zaproszeniu Akademickiego Teatru Muzyczno-Dramatycznego z Kamieńskiego do Płocka” - przekazała we wtorek placówka.

Jak zaznaczono w anonsie, w repertuarze występów gości z Ukrainy znajdą się komedia „Świętoszek” Jeana-Baptiste'a Moliera w reżyserii Serhija Chulkova - spektakl zaplanowano na 6 listopada oraz bajka Włodzimierza Orlowa „Złote Kurczątko” w reżyserii Iryny Chvarkovej - przedstawienie ma odbyć się 7 listopada.

„Goszcząc zespół ukraiński, chcielibyśmy stworzyć mieszkańcom narodowości ukraińskiej, którzy przebywają w naszym mieście i w powiecie, możliwość obejrzenia przedstawienia w ich ojczystym języku” - podkreślił dyrektor płockiego Teatru Dramatycznego Marek Mokrowiecki. Dodał, iż oba spektakle, które na płockiej scenie zaprezentuje Akademicki Teatr Muzyczno-Dramatyczny im. Łesi Ukrainki z Kamieńskiego, będą tłumaczone również na język polski.

Jak informuje płocki Teatr Dramatyczny, Akademicki Teatr Muzyczno-Dramatyczny im. Łesi Ukrainki w Kamieńskiem został założony w 1935 r. i obecnie działa na dwóch scenach - główna znajduje się w historycznej części miasta, w budynku dawnego Audytorium Ludowego, zbudowanego w 1900 r. i posiada widownię na 558 miejsc, a nowa scena, otwarta w 2017 r. w odrestaurowanym dawnym Pałacu Kultura z 1954 r., posiada widownię na 521 miejsc i salę kameralną na 90 miejsc. Do zespołu teatralnego należy tam 32 aktorów, 12 tancerzy baletowych i 20 artystów orkiestrowych.

Od 1993 r. w Akademickim Teatrze Muzyczno-Dramatycznym im. Łesi Ukrainki w Kamieńskiem odbywał się festiwal teatralny „Classics Today”, podczas którego występowały zespoły teatralne z m.in. Turcji, USA, Litwy, Kazachstanu, Rumunii, Gruzji, Włoch, Izraela i Azerbejdżanu. W 2019 r., pierwszy raz w tamtejszym festiwalu wziął udział teatr z Polski - właśnie Teatr Dramatyczny z Płocka, a wystawiona wówczas sztuka „Poskromienie złośnicy”, według Williama Shakespeare’a, otrzymała wtedy dyplom laureata „Dla najzdolniejszego zespołu aktorskiego”.

„Po rozpoczęciu rosyjskiej agresji teatr z Kamieńskiego już w kwietniu, pierwszy w obwodzie dniepropietrowskim, wznowił pokazy i koncerty. W czasach gehenny teatr odgrywa kluczową rolę w życiu ludzi. Wizyta w teatrze przywraca im normalne życie, daje siłę do życia i wiary w przyszłość” – podkreślił w informacji płocki Teatr Dramatyczny.

Źródło:

PAP

Wątki tematyczne