„Eurydyka" w reż. Pawła Szkotaka z Teatru Biuro Podróży z Poznania na XXIV Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Plenerowych i Ulicznych FETA w Gdańsku. Pisze Agata Olszewska w portalu Gdańsk.pl.
„Eurydyka” w reżyserii Pawła Szkotaka, Teatru Biuro Podróży, w czwartek, 7 lipca, oficjalnie zainaugurowała XXIV Międzynarodowy Festiwal Teatrów Plenerowych i Ulicznych FETA. Wydarzenia festiwalowe w nadmorskim Parku im. Ronalda Reagana trwają do niedzieli, 10 lipca - czeka kilkadziesiąt pokazów przedstawień z Polski i zagranicy.
Międzynarodowy Festiwal Teatrów Plenerowych i Ulicznych FETA powrócił po dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią z bardzo mocnym akcentem - oczarowującym kostiumami, muzyką i efektami widowiskiem „Eurydyka” w reżyserii Pawła Szkotaka, założyciela jednego z najbardziej znanych teatrów niezależnych - Teatru Biuro Podróży w Poznaniu.
Ten wielokrotnie nagradzany reżyser teatralny (jest laureatem m.in. Paszportu „Polityki” za „tworzenie mądrego, życzliwego dialogu z widownią w teatrze offowym i instytucjonalnym”) w latach 2003-2015 był dyrektorem Teatru Polskiego w Poznaniu. W 2019 roku przyjechał na trochę do Gdańska, by przygotować premierę dla Teatru Miniatura - mogliśmy oglądać adaptację Carla Collodiego słynnego „Pinokia” w jego reżyserii. Ale prawdziwym żywiołem Pawła Szkotaka są tworzone z rozmachem widowiska plenerowe.
Jego „Eurydyka” z Teatru Biuro Podróży, opowiadająca o miłości silniejszej niż śmierć, to bardzo ambitna realizacja przepełniona nieoczywistymi rozwiązaniami, a jednocześnie zrozumiała dla widza. Głównymi bohaterami są mityczni Orfeusz i Eurydyka - rozpaczliwie zakochany mężczyzna nie mogąc się pogodzić z utratą drugiej połówki, schodzi w jej poszukiwaniu do samego piekła. Mroczna i bardzo wzruszająca opowieść powstała w czasie najcięższego okresu pandemii, tym mocniejsze jest więc jej przesłanie.
W zaprezentowanym na boisku Zespołu Szkół Kreowania Wizerunku, w bezpośrednim sąsiedztwie Parku Prezydenta Ronalda Reagana, widowisku zapiera dech w piersiach monumentalna scenografia i kostiumy, podobnie jak liczne „efekty specjalne”, charakterystyczne dla tego teatru - ogień i szczudła. Godzinne przedstawienie oprócz świeżego spojrzenia inscenizacyjnego ma odpowiednie tempo i rytm, a całość uzupełnia bardzo dobre wykonanie aktorskie i przemyślana, przepełniona emocjami muzyka, skomponowana przez Łukasza Matuszka.
To kolejna niezwykle udana realizacja Teatru Biuro Podróży, który w ciągu 34 lat działalności stworzył ponad 20 przedstawień plenerowych - m.in. nagradzane w Edynburgu i prezentowane na Fecie „Carmen Funebre”, „Makbet”, „Planeta Lem” czy „Silence”. Nie można sobie wyobrazić lepszego otwarcia Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Plenerowych i Ulicznych FETA.