EN
27.06.2022, 18:30 Wersja do druku

Pawła Szkotaka road to hell

„Eurydyka" w reż. Pawła Szkotaka z Teatru Biuro Podróży z Poznania  na V Festiwalu Open The Door w Katowicach. Pisze Tomasz Domagała w oficjalnym dzienniku festiwalowym NA OŚCIEŻ! – na swoim blogu.

fot. Nata Korenovskaia / mat. teatru

Nazwa słynnego Teatru Biuro Podróży nigdy nie była bardziej aktualna, zespół Pawła Szkotaka zabrał w nas bowiem w niezwykłą, klimatyczną i intymną (mimo że to spektakl teatru ulicznego!) podróż do… piekła. Pretekstem do niej stał się jeden z najpiękniejszych mitów greckich, historia Orfeusza i Eurydyki, którą na potrzeby spektaklu umieszczono w czasoprzestrzeni zarazy. Oprócz znakomicie funkcjonującego mechanizmu scenicznych/ulicznych działań w spektaklu wyróżniało się aktorstwo pary głównych bohaterów, w które wcielili się Maja Osińska i Maciej Zakrzewski. Zaskoczyło mnie to, że oprócz znakomitej dyspozycji w wykonywaniu scenicznych działań, byli w stanie zagrać emocje swoich postaci tak precyzyjnie i głęboko. Wielkie brawa.

Z punktu widzenia teatru mocnym punktem były nakładające się na siebie narracje: opowieść o miłości młodych ludzi, mit Orfeusza i Eurydyki oraz uosobiona w postaciach szczurów, trwająca gdzieś ciągle zaraza. Na stykach owych narracji dochodziło do nieoczywistego poszerzenia horyzontu semantycznego, przez co spektakl znacznie wykracza swoim poziomem ponad częste w tym nurcie proste widowiska. Szkotak świetnie operuje znakiem teatralnym, co można było prześledzić, analizując na przykład wątek bilardowy, wykorzystujący symbolikę kuli numer 8 czy narrację współczesnej hali odlotów.  Cały zresztą świat przedstawienia zbudowany jest na niebanalnym połączeniu sfery realistycznej z metafizyczną. Udaje się to wszystko znakomicie, gdyż spektakl ze względu na swoją formę operuje znakiem prostym (nie prostackim!) i komunikatywnym. Widzowie więc od razu odnajdują się w tej opowieści, dostając szansę na prawdziwe jej przeżycie. Pospektaklowe wrażenia widzów nie pozostawiły co do tego wątpliwości. Czegóż zatem chcieć więcej? Brawo!  

fot. Klaudyna Schubert/mat. teatru

Tytuł oryginalny

Pawła Szkotaka road to hell – o spektaklu Eurydyka Teatru Biuro Podróży

Źródło:

DOMALAŁAsięKULTURY
Link do źródła

Autor:

Tomasz Domagała

Data publikacji oryginału:

25.06.2022