EN

30.12.2021, 15:00 Wersja do druku

Paradox. Monodram, który boli

"Paradox" wg scen. i w reż. Krzysztofa Pulkowskiego z Teatru Maska w Jeleniej Górze. Pisze Beata Dżon-Ozimek.

fot. Daniel Źrałka/ mat. teatru

Skórzana pilotka z czasów II wojny światowej. Kaftan bezpieczeństwa, a jakże, oryginalny, solidny wojskowy, z gęsto tkanego lnu, by delikwent zmordowany życiem i strachem mógł się bać, ile chce, bez uczynienia sobie krzywdy ku niechwale ojczyzny. Munduro-kaftan taki. Wojskowe buciory, nieźle wyszykowane. 

A w tym wszystkim Krzysztof Rogacewicz, aktor Teatru MASKA z Jeleniej Góry, w monodramie "Paradox". Świat rodem z „Paragrafu 22” Josepha Hellera i jego innej powieści, „Closing time”, pokazuje bohaterowi, gdzie jego miejsce, pokazuje mu środkowy palec, ale prowadzi go też różnymi wyjściami awaryjnymi tam, gdzie przestaje się bać, gdzie może sobie skubnąć nieco przyjemności, seksu, pieniędzy i stać się nawet bohaterem. Już na przykuwającym oko plakacie rzeczywistość według Krzysztofa Pulkowskiego, reżysera i twórcy monodramu pokazuje nam „faka”, ów bezlitosny środkowy palec. Rogacewicz, raz bezbronny, raz bezczelny, innym razem przerażony, najarany ON, bohater pełen wizji i pogubiony w wirach i obrotach zdarzeń, nie daje nam odetchnąć, sobie także. ON wypełnia sobą przestrzeń goniąc i uciekając, bliżej i dalej, chowając się, pojawiając na nowo pomiędzy wiszącymi pasmami białych materii, mówi jakby strzelał; milknie, pada. O jakże białe tkaniny wzmacniają sceniczne moce tego monodramu: teatr czerpie z kina, z dokumentu, z rejestracji tyranii świata, wojen, wojaków, dyscypliny i rozpaczy ponad granicami, ponad systemami. Wodzowie, masy, gęby pokazują się obrazami i dźwiękami na tych wiszących, podzielonych ekranach. Przypominają, że to i tu, i teraz, bardzo blisko. Świat Hellera, władza, absurd, strach, uwikłanie to nie jest czyjaś wojna, czyjaś sprawa. To się dzieje. To nasze. Bliskie. 

I ostatnia scena. Nie opiszę, nie powiem. Zastygam w niej. 

***

SCENARIUSZ, REŻYSERIA, SCENOGRAFIA: KRZYSZTOF PULKOWSKI

MULTIMEDIA I OPRAWA MUZYCZNA: MAREK OLEKSY

WYSTĘPUJE: KRZYSZTOF ROGACEWICZ (Teatr MASKA)

PROJEKT PLAKATU: BOGUMIŁA TWARDOWSKA-ROGACEWICZ

Premiera: 25 czerwca 2021 w Jeleniej Górze. Spektakl zagrany został w Warszawie, Wrocławiu, Gorzowie Wlkp., Kędzierzynie-Koźlu. Kolejne w Jeleniej Górze 15 i 16 stycznia 2022 w Sali NOVA Jeleniogórskiego Centrum Kultury o godz. 18.00.

Źródło:

Materiał nadesłany