7 września w ARTerii (ul. Zwycięstwa 26, Ornontowice) odbędzie się premiera „Bajtli” Darii Sobik w reżyserii Iwony Woźniak, z okazji 20-lecia reaktywacji Teatru Naumionego i 10-lecia założenia Fundacji Szafa Gra.
Teatr Naumiony z Ornontowic od lat w swoich realizacjach skupia się na śląskim dziedzictwie i twórczo je interpretuje. W skład zespołu teatralnego wchodzą osoby w różnym wieku, teatr jest kuźnią talentów, ale też miejscem dialogu międzypokoleniowego, wymiany umiejętności, wiedzy i doświadczeń. Specyfika Teatru jest bliska idei teatru indygennego, który poszukuje inspiracji w swojej kulturze, lokalności, czy języku, aby odtwarzać i odkrywać ją na nowo i zachowywać ciągłość pomiędzy „kiedyś, dziś i jutro”.
Premierowy spektakl „Bajtle” autorstwa Darii Sobik wchodzi w dyskurs ze współczesnym ujęciem Śląska i śląskości. Artyści teatru zadają pytanie czym jest dla mieszkanek i mieszkańców terenu Górnego Śląska tożsamość, region, budowanie wspólnoty? Czym jest język śląski i jak jego różnorodność wpływa na młode pokolenie rdzennych mieszkańców regionu?
Główny bohater spektaklu młody, siedemnastoletni mieszkaniec Górnego Śląska próbuje zmierzyć się przede wszystkim z językiem, jakim posługują się jego przodkowie. Szuka określeń, znaczeń, synonimów, aby móc dla siebie i swojego pokolenia odkurzyć i zinterpretować na nowo język swoich przodków. Spektakl traktować będzie zatem o nowym pokoleniu mieszkańców Górnego Śląska, które stara się wyrwać z narzuconego im planu na życie, w którym wzrastało pokolenie ich rodziców i dziadków. Przedstawienie z jednej strony dąży do przekazywania lokalnych tradycji, ale nie omija ukazania problemów i tarć związanych z procesem kształtowania własnej tożsamości w obliczu społecznych oczekiwań. Jest swoistym manifestem, (do)świadczeniem i (za) świadczeniem o istnieniu mniejszości Ślązaczek i Ślązaków.
Jak pisze autorka scenariusza, Daria Sobik „Nowy spektakl Teatru Naumionego opowiadać będzie o próbie ujarzmiania młodości przez dorosłych. To opowieść o młodym pokoleniu Górnego Śląska, które ze wszystkich sił stara się wyrwać z narzuconego im planu na życie. Czy możliwa jest bezbolesna ucieczka od własnego pochodzenia? Czy można sprzeciwić się tradycji, nie podważając jej znaczenia dla rodziny? Czy można porzucić świat, w którym się wzrastało i wymyślić siebie na nowo? W nowym spektaklu Teatru Naumionego konflikt pokoleń to jedynie pretekst do głębszej refleksji nad istotą wolności i kwestią samostanowienia. Historia tradycyjnej śląskiej rodziny stanie się przypowieścią o poszukiwaniu własnej tożsamości w dynamicznie zmieniającym się świecie”.
To kolejna już realizacja Amatorskiego Teatru Naumionego z Ornontowic, tym razem realizowana przy okazji XX – lecia reaktywacji zespołu, którego korzenie sięgają lat dwudziestych ubiegłego wieku.
***
O najbliższych graniach można dowiedzieć się na stronie: https://szafagra.org/wspieramy/teatr-naumiony/najblizsze-spektakle/
Więcej informacji o Teatarze Naumionym: https://szafagra.org/wspieramy/teatr-naumiony/
Fanapage facebookowy: https://www.facebook.com/TeatrNaumiony