EN
20.05.2022, 12:21 Wersja do druku

Olsztyn. Projekt „Teatr dla Mas” w Teatrze Lalek

Olsztyński Teatr Lalek rusza z projektem „Teatr dla Mas - III edycja weekendowa”.

fot. mat. teatru

Przez najbliższe trzy dni będziemy gościć aż 300 osób z różnych miejscowości Warmii i Mazur. W dniach 19 maja - 21 maja przyjadą do nas grupy z Gminnego Ośrodka Kultury w Dywitach, Centrum Kulturalno-Bibliotecznego w Dobrym Mieście, Miejskiego Domu Kultury w Działdowie, Pasłęckiego Ośrodka Kultury, Centrum Kultury w Ostródzie oraz Miejskiego Domu Kultury w Szczytnie.

Wszyscy zobaczą spektakl w reżyserii Andrzeja Bartnikowskiego pt. „Dzienniki Gwiazdowe". Jest to doskonała okazja, aby osoby, które na co dzień nie mają styczności z teatrem lalek zobaczyły jego artystyczne i animacyjne możliwości. Dodatkowo niedawno obchodziliśmy Rok Stanisława Lema, dlatego tym bardziej warto zapoznać się z tym tytułem.

Dzięki wsparciu finansowym Urzędu Marszałkowskiego Województwa Warmińsko - Mazurskiego w Olsztynie możemy zorganizować wszystkim grupom transport oraz wystawić spektakl pt. „Dzienniki Gwiazdowe”.

Dzienniki gwiazdowe (wiek: 12+), to seria fantastycznych opowieści, których bohaterem jest astronauta Ijon Tichy. Przemierza on niczym Guliwer kosmiczną przestrzeń, odwiedzając nieznane cywilizacje, będące karykaturą ziemskiej kultury. Widzimy w krzywym zwierciadle szalonych naukowców, których wynalazki bywają nierzadko zagrożeniem dla ludzkiej egzystencji. Rozwój techniki idzie tu w parze z zanikiem humanitaryzmu, sprowadzając człowieka do roli zaprogramowanej maszyny. W ostatecznym rozrachunku to niedoskonałość człowieka czyni go tak wyjątkowym. To spostrzeżenie Tichego powoduje, że opuszcza on bezduszną Enteropię, aby powrócić na Ziemię. Niepowtarzalny komizm, przenikliwość satyry społecznej i politycznej, rozważania nad istotą człowieczeństwa i zagrożeniami jakie niesie rozwój techniki, to wszystko znaleźć można w wielu utworach Stanisława Lema – najbardziej znanego w świecie polskiego autora powieści fantastyczno-naukowych.

W naszym Teatrze zobaczyć można żywoplanowo-lalkową wersję "Dzienników gwiazdowych" w adaptacji i reżyserii Andrzeja Bartnikowskiego.

Autor: Stanisław Lem Reżyser: Andrzej Bartnikowski Adaptacja: Andrzej Bartnikowski Animacje: Paweł Walicki Kostiumy: Paweł Walicki Muzyka: Marcin Rumiński Scenografia: Paweł Walicki

Projekt realizowany jest przy pomocy finansowej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, na działania w zakresie kultury.

Źródło:

Materiał nadesłany