EN

26.05.2021, 16:07 Wersja do druku

Olsztyn. Premiera spektaklu "Miłość" w Teatrze Lalek - w sobotę

O miłości, którą odkrywa w relacji z mamą mały chłopiec Archibald opowiada spektakl przygotowywany przez aktorów Olsztyńskiego Teatru Lalek. Premiera przedstawienia na podstawie picturebooka w reżyserii Andrzeja Bartnikowskiego odbędzie się w sobotę.

Spektakl opowiada o tym jak kilkuletni chłopiec odkrywa, czym jest miłość. Takie pytanie słyszy z ust Archibalda jego mama. Ta myśl przeniesie widzów do teatralnego świata, w którym mama tłumaczy synkowi, co to znaczy kochać.

Sztuka powstała na podstawie picturebooka francuskiej pisarki Astrid Desbordes.

"Ta opowieść mnie dotknęła i wzruszyła. Czytałem ją jako dorosły człowiek i czułem, że ktoś coś ważnego do mnie mówi i to w taki sposób, że ja w to wierzę. Od razu pomyślałem, że tę opowieść trzeba przenieść do teatru i rozpisać na poszczególne sceny"- powiedział podczas konferencji prasowej w środę dyrektor Olsztyńskiego Teatru Lalek i reżyser spektaklu Andrzej Bartnikowski.

Jak podali twórcy, spektakl to poetycka podróż, podczas której widzowie towarzyszą rodzinie w codziennych sytuacjach. Kolejne sceny zdradzają wiele sekretów miłości, pokazując także, że można kochać i złościć się jednocześnie.

Sztuka jest niecodzienna, bo aktorzy opowiadają fabułę animując postaci na planszach. Przypomina to trochę technikę realizacji animowanych filmów.

Aktorzy posługują się epidiaskopami, urządzeniami które kilkadziesiąt lat temu były wykorzystywane do celów dydaktycznych w szkołach a obecnie w teatrze można przy ich pomocy wyczarować poszczególne sceny. Aktorzy grają też w żywym planie. Spektaklowi towarzyszy muzyka i ilustracje dźwiękowe tworzone na żywo.

Reżyser podkreślił, że przy spektaklu pracował cały zespół aktorów i twórców.

Zespół aktorski tworzą: Piotr Michalczuk, Marcin Młynarczyk, Karolina Sadowska, Hanna Banasiak, Honorata Mierzejewska-Mikosza, Jagna Polakowska a scenografię przygotowały Patrycja Żejmo i Katarzyna Schulz-Marcinkiewicz.

Autorka picturebooka Astrid Desbordes jest z wykształcenia filozofem. Picturebooki tworzy we współpracy z ilustratorką Pauline Martin. Jedna ze wspólnych serii artystek dotyczy przygód Archibalda, w której autorki szukają odpowiedzi na istotne pytania, nurtujące zarówno dzieci, jak i dorosłych.

Premierze teatralnej towarzyszyć będzie wernisaż wystawy Juliana Treutle pt. "Instrukcja obsługi według Juliana". Na wystawę składają się rysunki 13-letniego dziś chłopca, który przy ich pomocy zaczął komentować otaczającą go rzeczywistość. Jego rysunki to opowieści z podróży z mamą, z życia z ulubionymi czworonogami i wyobrażenia zasłyszanych przy obiedzie rozmów dziadków. 

Źródło:

PAP