EN

28.10.2022, 09:24 Wersja do druku

Olsztyn. 5 listopada premiera spektaklu innej szkoły teatralnej Teatru Węgajty i performatywny spacer po mieście

Zapraszamy na premierę spektaklu innej szkoły teatralnej "Kroniki nocy" i Miasto w drodze - performatywny spacer po olsztyńskim śródmieściu.

5.11., godz. 12.00 - 19.30, początek w Sali Kameralnej Teatru im. Stefana Jaracza w Olsztynie

Miasto w drodze 2022

"Nocami układam człowieka" (z wiersza Iwony Chodorowskiej "Człowiek z poduszek")

PROGRAM

12.00, Sala Kameralna Teatru im. Stefana Jaracza

Teatr Węgajty: "Kroniki nocy" – spektakl innej szkoły teatralnej w reżyserii Wacława Sobaszka

Spektakl jest o różnych nocach, o naszych nocach bezsennych, o nocy 24go lutego, o nocy na granicy białoruskiej, ale jest też w nim to, co wychwyciła Autorka znakomitego plakatu, Ania Drońska. Jest wątek ekologiczny, zwierzęcy. Łączy on "Kroniki nocy" z wszystkimi odcinkami serialu teatralnego "Źródła i przyszłość - Woda 2030". Kroniki to odcinek trzynasty. Do roku docelowego jeszcze trochę zostało. Nie odpuszczamy!

Uwaga, pokaz niebiletowany! Po spektaklu będziemy zbierali do kapelusza na pomoc dla osób przetrzymywanych w Strzeżonych Ośrodkach dla Cudzoziemców. Dlaczego to ważne i do czego konkretnie są przeznaczone pieniądze opiszemy na dole strony, pod programem Miasta w drodze****

13.15, przed restauracją BoNoBo (pod Teatrem)

Spotkanie przy herbacie – integracyjny posiłek zrealizowany przez restaurację BoNoBo i inicjatywę „Spotkajmy się przy herbacie” – grupę nieformalną przygotowującą w Olsztynie posiłki dla osób w kryzysie bezdomności

14.20, siedziba Olsztyńskiego Stowarzyszenia Głuchych, 11 Listopada 4/5

Cisza nie jest nam obca – interaktywne spotkanie z gospodarzami miejsca z mini-warsztatem i zaproszeniem do udziału w grze

15.45, ulica Rodziewiczówny obok „Spichlerza”, MOK

Druga granica – performance grupy „Rodziny bez Granic Olsztyn” na podstawie tekstów Małgorzaty Szczeciny

16.20, Spichlerz

Odwiedziny w Związku Kobiet Ukrainy "Dwa skrzydła" – spotkanie z inicjatorkami i uczestnikami

17.40, Zajezdnia trolejbusowa, ul. Knosały 3b

Otwarty Kurs Tańca – prowadzony przez Erdmute i Wacława Sobaszków i adeptów Innej Szkoły Teatralnej

18.50, w drodze z Zajezdni do Wydziału Sztuki UWM

Gazowe impresje – opowieść Marka Barańskiego

19.10, park nad Łyną za Wydziałem Sztuki UWM

Niemoc – performance grupy artystycznej „Fałdy” pod kierunkiem Anny Drońskiej

Organizacja: Stowarzyszenie Węgajty, Miejski Ośrodek Kultury w Olsztynie

Współpraca: Teatr im. Stefana Jaracza, Wydział Sztuki UWM, restauracja BoNoBo, grupa "Spotkajmy się przy herbacie", Olsztyńskie Stowarzyszenie Głuchych, Rodziny bez Granic Olsztyn, Związek Kobiet Ukraińskich "Dwa skrzydła", grupa artystyczna "Fałdy"

**** Środki będą przeznaczone na zakup żywności, ciepłej odzieży, podstawowych artykułów higieny i telefonów umożliwiających kontakty z rodziną bądź ich doładowanie.

W SOC-ach (Strzeżonych Ośrodkach dla Cudzoziemców) w Polsce przebywa obecnie kilkaset osób w dramatycznych warunkach.  Braki dotyczą wszystkiego: żywności, odzieży, artykułów higienicznych. Uchodźcy są pozbawieni telefonów, ponieważ w ośrodkach dopuszczone są tylko stare modele pozbawione funkcji robienia zdjęć bądź nagrań. Utrudniony jest dostęp do opieki medycznej. Ośrodki bywają przeludnione: minimalną wymaganą powierzchnię zmniejszono z 3 metrów kwadratowych na osobę do zaledwie 2. Pobyt niejednokrotnie przypomina pobyt w więzieniu, z tym że bez określenia terminu zwolnienia.

Źródło:

Materiał nadesłany