EN

2.09.2021, 08:44 Wersja do druku

Nowy Sącz. Szczęśliwa trzynastka finalistów konkursu im. Ady Sari

13 śpiewaków, 8 kobiet i 5 mężczyzn, w tym 11 Polaków i po jednej artystce z Gruzji i Ukrainy wystąpi w finale XIX Międzynarodowego Konkursu Sztuki Wokalnej im. Ady Sari w Nowym Sączu – zadecydowało dziś (1 września) międzynarodowe jury pracujące pod przewodnictwem Małgorzaty Walewskiej.

Na zdęciu uczestnicy konkursu podczas ogłaszania wyników

 Finał rozegra się w piątek, 3 września, w sali Lucjana Lipińskiego w Małopolskim Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu i będzie transmitowany – podobnie jak wszystkie inne etapy Konkursu – w internecie.

„Znaleźliście się w II etapie, ponieważ chcieliśmy was usłyszeć ponownie” - mówiła Małgorzata Walewska, przewodnicząca jury, dyrektor artystyczna Konkursu. „Za chwilę dowiecie się kogo chcielibyśmy posłuchać po raz trzeci, a kogo już nie chcemy słuchać i te dwa razy nam wystarczy” – podkreślała, a jej słowa wywołały salwę śmiechu uczestników, którzy w dużym napięciu czekali na ogłoszenie listy finalistów.

O laury w finale Konkursu będą walczyli: Justyna BLUJ – sopran, Polska; Ketevan CHUNTISHVILI – sopran, Gruzja; Olga DYADIV – sopran, Ukraina; Zuzanna NALEWAJEK – mezzosopran, Polska; Stanisław NAPIERAŁA – tenor, Polska; Maria POLAŃSKA –mezzosopran, Polska; David ROY – baryton, Polska; Maksymilian SKIBA – baryton, Polska; Karol SKWARA – bas, Polska; Dominika STEFAŃSKA – mezzosopran, Polska; Jakub SZMIDT – bas, Polska; Andżelika WIŚNIEWSKA – mezzosopran, Polska; Sylwia ZIÓŁKOWSKA, sopran, Polska.

„Wrażenie jest ogromne. Byłam pewna, że odpadłam. Sądziłam, iż lista finalistów jest przedstawiona alfabetycznie i skoro na początku nie ma litery „B”, to znaczy, że dla mnie to koniec. A tymczasem lista finalistów została przedstawiona w kolejności występowania w II etapie” – mówiła Justyna Bluj. „Potrzebuję czasu, aby to wszystko do mnie dotarło. To dla mnie ogromna radość i jeszcze większe wyzwanie. Zobaczymy, czy podołam” – podkreślała.

Także dziś jury przyznało pierwsze nagrody. I tak za najlepsze wykonanie pieśni nagrodę otrzymała Zoya PETROVA – sopran, Rosja (za pieśni Rachmaninowa). Zaś za najlepsze wykonanie utworu kompozytora urodzonego po 1 stycznia 1950 roku nagroda trafiła do Michała JANICKIEGO, barytona (za utwór „Lament Adama” Marcina Piotra Łopackiego do słów Michała Janickiego).

Jutro, w czwartek, 2 września, w przesłuchaniach konkursowych jest przerwa, gdyż odbywają się próby finalistów. W tym roku ze względu na pandemię śpiewacy w finale wystąpią z towarzyszeniem fortepianu, a nie jak zazwyczaj - orkiestry. W tym dniu także zgodnie z wieloletnią tradycją jurorzy odwiedzą Muzeum Regionalne im. Seweryna Udzieli w Starym Sączu, gdzie znajduje się salonik Ady Sari. Tam też zagraniczni goście będą mieli okazję posłuchać nagrań patronki Konkursu.

Przypomnijmy, że finał, podobnie jak sobotni Koncert Laureatów będzie transmitowany na kanale YouTube Małopolskiego Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu, organizatora Konkursu oraz na stronie www.adasari.pl.

Co istotne, po transmisjach konkursowych nagrania pozostają w sieci i będzie można do nich wracać. Na stronie także znajdują się w ramach Studia Konkursowego wywiady z uczestnikami, jurorami i akompaniatorami, przeprowadzone przez Karola Szafrańca.

Wielkim atutem Konkursu są fachowe recenzje z występu każdego uczestnika, przygotowane przez Barbarę Zamek, śpiewaczkę operową, obecnie menedżera kultury. Recenzje są dostępne na stronie www.adasari.pl w cyklu „Konkursowy szpieg”

Zapraszamy!

Agnieszka Malatyńska-Stankiewicz

biuro prasowe Konkursu


Źródło:

Materiał nadesłany