EN

6.08.2021, 09:39 Wersja do druku

Nowe miejsce Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru TVP "Dwa Teatry"

Inne aktualności

Tegoroczny 20. Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru TVP Dwa Teatry odbędzie się od 17 do 20 września w Zamościu. Festiwal Dwa Teatry powraca po dwuletniej przerwie. Odbędzie się w Zamościu, gdzie czuje się esencję polskości - powiedział prezes Telewizji Polskiej Jacek Kurski.

Jak poinformowano PAP, prezes zarządu TVP Jacek Kurski, członek zarządu TVP Mateusz Matyszkowicz, prezes zarządu Polskiego Radia Agnieszka Kamińska i prezydent Zamościa Andrzej Wnuk podpisali w Zamościu umowę dotycząca trzyletniej współpracy z miastem i samorządem Województwa Lubelskiego przy organizacji Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej Dwa Teatry. "W tym roku dwudziesta edycja święta teatru mediów publicznych odbędzie się w dniach 17-20 września w Zamościu" - napisano w przesłanym komunikacie.

"Festiwal Dwa Teatry powraca po dwuletniej przerwie. Odbędzie się w Zamościu, gdzie czuje się esencję polskości. To tutaj od kilku wieków, teatr zakorzeniony jest w tradycji miasta. W Zamościu czuje się po polsku, myśli się po polsku i oddycha się po polsku. Bardzo się cieszę, że we wrześniu miasto na kilka dni stanie się stolicą teatru, gdzie twórcy, aktorzy oraz publiczność wrażliwa na kulturę wysoką, podsumują ostatnie dwa lata twórczości Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji" - powiedział prezes TVP Jacek Kurski, cytowany w informacji.

"Bądźmy razem z TVP, bądźmy razem na festiwalu Dwa Teatry" - zaapelował.

"Zamość odnosi się symbolicznie do najlepszego wieku polskiej kultury, ale jest też miastem, w którym teatr i film mają swoich wiernych widzów dzisiaj. To połączenie tradycji z nowoczesnością" – ocenił członek zarządu TVP Mateusz Matyszkowicz.

Jak zaznaczono, Festiwal Dwa Teatry od lat cieszy się ogromnym zainteresowaniem twórców, aktorów, reżyserów oraz przedstawicieli instytucji kultury". "Jest przedsięwzięciem unikatowym w skali europejskiej" - dodano.

Zwrócono uwagę, że Dwa Teatry zagoszczą po raz pierwszy w nowym miejscu". "Wybór Zamościa nie jest przypadkowy, od ponad 400 lat obecność sztuki teatralnej wpisana jest w tożsamość miasta. W XVI w. na prośbę Jana Zamoyskiego odgrywano tu pierwsze spektakle" - czytamy w komunikacie.

Jak wyjaśniono, we wrześniu Telewizja Polska zaprezentuje w Zamościu 24 spektakle teatralne, które w latach 2019-21 widzowie oglądali w TVP1, TVP Kultura i TVP Polonia.

W konkursie uczestnicy Festiwalu zobaczą następujące przedstawienia: "Imperium", "Oscar dla Emily", "Hamlet", "Fantazja polska", "Dzień gniewu", "W małym dworku", "Inkarno", "Zemsta", "Bezkrólewie", "Powołanie", "Trójkąt bermudzki", "Cud biednych ludzi", "Badyle", "Cena władzy", "Tamta twarz", "Lewiatan", "Ravensbruck. Miasto kobiet", "Szekspir forever!", "Clarissima", "Kalina", "Dziady. Noc pierwsza", "Przybysz", "Blizny pamięci. Rzecz o Janie Karskim" i "Melduję Tobie, Polsko. Rotmistrz Pilecki".

Poinformowano, że w tym roku Wielką Nagrodą Festiwalu Dwa Teatry przyznawaną za wybitne kreacje aktorskie w Teatrze Telewizji i Teatrze Polskiego Radia zostaną uhonorowani Ewa Wiśniewska i Jerzy Zelnik.

Dyrektorem Festiwalu i dyrektorem artystycznym jest Joanna Strzemieczna-Rozen, a dyrektorem artystycznym ze strony Polskiego Radia jest Janusz Kukuła.

Dotychczas Festiwal Dwa Teatry odbywał się w Sopocie.

Źródło: