EN

21.09.2010 Wersja do druku

Między metaforą a kliszą

Konkurs "Metafory Rzeczywistości" w założeniu powinien premiować teksty dramatyczne reagujące na to, co się dookoła dzieje, ale nie wprost.
Najbliższa tej idei jest Joanna Gerigk, mimo że jej utwór jest najmniej dopracowany dramaturgicznie - pisze Stefan Drajewski w Polsce Głosie Wielkopolskim.

"Chłopiec malowany" Piotra Rowickiego zdobył nagrodę główną III Konkursu Dramaturgicznego "Metafory Rzeczywistości" organizowanego przez Teatr Polski w Poznaniu. Ten sam dramat dostał także nagrodę publiczności. Dziennikarze nagrodzili tekst Joanny Gerigk "Miss Julia Pastrana". Trzy różne historie W finale konkursu oprócz nagrodzonych znalazła się jeszcze komedia Jarosława Jakubowskiego "Generał". Każdy z tych tekstów jest inny. "Chłopiec malowany" i "Generał" wpisują się w rodzimy klimat historyczno-polityczny. Dramat Joanny Gerigk ma natomiast charakter uniwersalny. Autorka "Miss Julia Pastrana" odwołuje się do znanej historii o kobiecie-małpie, która przez obrotnego męża obwożona jest w cyrku najpierw jako ciekawostka biologiczna, a po śmierci - jako zabalsamowane zwłoki. Ta cyrkowa historia stawia wiele pytań, na które - niestety - autorka nie daje odpowiedzi. Ale to jeszcze nic. Nie rozwija tropów, którymi można by pójść. Zaleta, jaką j

Zaloguj się i czytaj dalej za darmo

Zalogowani użytkownicy mają nieograniczony dostęp do wszystkich artykułów na e-teatrze.

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

Tytuł oryginalny

Między metaforą a kliszą

Źródło:

Materiał nadesłany

Polska Głos Wielkopolski nr 221

Autor:

Stefan Drajewski

Data:

21.09.2010

Wątki tematyczne