EN

4.10.2022, 10:42 Wersja do druku

Miechów-Oświęcim-Myślenice. Projekt „Opera Trzeciego Wieku. Kronika Międzypokoleniowej Małopolski”

Fundacja Jutropera rozpoczyna jesienną odsłonę projektu, który kierowany jest do seniorów z Województwa Małopolskiego. W najbliższych dniach artyści zawitają do Miechowa, Oświęcimia i Myślenic gdzie spotkają się z grupami osób starszych, by wspólnie szukać wątków operowych w historiach miast i ich okolic. Jak pokazały wcześniejsze spotkania w Krynicy-Zdrój oraz Starym Sączu, formuła dialogu i odkrywania nowych tematów jest niezwykle inspirująca i twórcza. 

Jak mówi autor projektu, reżyser Michał Znaniecki - Nasze warsztaty mają pokazać, że opera może nas dotyczyć, nawet osób, które w operze nigdy nie były, które nie mają w swoim mieście budynku operowego i znają operę być może tylko z przejazdów przez duże miasta lub z telewizji. My natomiast chcemy pokazać uczestnikom warsztatów, że inspiracją dla opery może być ich miasto, doświadczenia, tradycje. I na tym polega nasz wspaniały projekt dla Małopolski, który wspólnie przygotowujemy już od kilku miesięcy. Właśnie z mieszkańcami staramy się znaleźć tę inspirację i się cieszyć, że to opera może również mówić o naszych sprawach, terenach które znamy, legendach które przekazujemy swoim wnukom i dzieciom. A opera może nam w tym pomóc.

Z założenia, to właśnie seniorzy prowadzą artystów do miejsc w ich miastach, gdzie mogłyby rozgrywać się dramaty z oper, sceny z operetek czy wielkie finały konfliktów muzycznych. Tak było w Krynicy-Zdroju, w której to mieszkańcy osobiście wybrali kawiarnię "Małopolanka" jako naturalne tło do ulubionej arii wykonanej podczas spotkania operowego. Po zakończonych warsztatach wszyscy wraz z ekipą TV udali się właśnie w to miejsce i nagrali materiał filmowy. Z kolei w Starym Sączu mieszkańcom najbardziej przypadł do gustu duet z opery Giacomo Pucciniego „Suor Angelica” który zarejestrowany został w bramie Klasztoru Sióstr Klarysek. Jakie utwory i miejsca wybiorą mieszkańcy pozostałych miast? O tym przekonamy się już w najbliższym miesiącu, który jest kulminacją projektu. Zarejestrowane materiały dokumentujące spotkania we wszystkich miastach będą miały swoje premierowe odsłony w listopadzie, jako zbiorowy portret operowy międzypokoleniowej Małopolski.

W roku, który poświęcony jest seniorom, nie zapominamy także o osobach z niepełnosprawnościami, którzy mają utrudniony dostęp do sztuki. Im dedykujemy specjalnie jedno z naszych operowych spotkań jakie przygotowujemy wraz z Fundacją Im. Brata Alberta, która na terenie ziemi Oświęcimskiej prowadzi kilka Warsztatów Terapii Zajęciowej. Jest misją naszej Fundacji, by zapraszać do czynnego udziału w projektach osoby dotknięte wykluczeniem społecznym i w naturalny sposób łączyć ze sobą świat artystów profesjonalnych i amatorów. - mówi Prezez Fundacji Jutropera, Magdalena Sowińska.

„Opera Trzeciego Wieku. Kronika Międzypokoleniowej Małopolski” odbywa się w ramach Roku Seniora i Solidarności Międzypokoleniowej który został ustanowiony przez Sejmik Województwa Małopolskiego. Partnerem Głównym projektu jest Województwo Małopolskie.

4 października, godz. 11.00, Dom Kultury w Miechowie

5 października, godz. 10.00, WTZ w Chełmku

10 października, godz. 10.00, Muzeum Niepodległości w Myślenicach

Źródło:

Materiał nadesłany