EN

24.06.2024, 12:16 Wersja do druku

Mazowieckie. Premiera spektaklu plenerowego „Makbet idzie na wojnę” w Skansenie w Kuligowie nad Bugiem

28 czerwca o godz. 21.00 w Skansenie w Kuligowie nad Bugiem odbędzie się premiera spektaklu plenerowego pt. „Makbet idzie na wojnę”, według dramatu Williama Szekspira „Makbet”, w reżyserii Jerzego Lacha, produkcji Teatru Opera Modern.

fot. proj. Iwona Cichy

Wybierając dramat Williama Szekspira, Teatr Opera Modern pragnie ukazać, do czego prowadzi nieokiełznana chęć zdobycia władzy za wszelką cenę. Żyjemy w świecie, w którym walka o władzę odbywa się na każdym poziomie – zarówno w pracy zawodowej, jak i w życiu osobistym. Ciągłe dążenie do dominacji sprawia, że nie zdajemy sobie sprawy, jak bardzo jesteśmy uzależnieni od władzy. Codziennym atrybutem naszego życia staje się walka, która jest groźna i niebezpieczna. Wojna jest obecna w naszym życiu, czekając, aż zagości w naszych umysłach. Spektakl „MAKBET IDZIE NA WOJNĘ” stawia pytania o granice ludzkiej zachłanności oraz o to, czy walka jest naszym kołem napędowym, które paradoksalnie pozwala nam żyć. Dramat „Makbet” jest ciągle aktualny, szczególnie w kontekście współczesnych zmian politycznych i wojny w Ukrainie, doskonale pokazując, do czego prowadzi nieokiełznana chęć zdobycia władzy.

Pomysłodawcą, autorem scenariusza i reżyserem spektaklu jest Jerzy Lach - twórca Teatru im. Alberta Tison w Żninie i Teatru Opera Modern. Był dyrektorem Warszawskiej Opey Kameralnej i Teatu Praga w Warszawie. Reżyser uznanych i nagradzanych na festiwalach spektakli teatralnych i operowych m.in. takich, jak: „Ratujcie nasze dusze” Teatr im. Alberta Tison, „Operetka” w Warszawskiej Operze Kameralnej, Immanuel Kant” w Operze Wrocławskiej, czy „Olimpia z Gdańska” w Operze Bałtyckiej oraz operowych widowisk plenerowych w „Don Giovanni” i „Czarodziejski flet” Mozarta na dziedzińcu w Pałacu w Wilanowie a także spektakli plenerowych „Raport” spektakl o wojnie w Ukrainie i „Tytus Andronikus. Raport” według dramatu Williama Szekspira „Tytus Andronikus”.  

Gala Otenko odpowiada w spektaklu za kostumy. Jest uznaną ukraińską kostiumografką filmową, który zadebiutowała w filmie fabularnym „МAMAY” w 2001 roku. Od 2019 roku pracuje zarówno na Ukrainie, jak i w Polsce, tworząc kostiumy do około 70 filmów. Jest laureatką wielu nagród, w tym ukraińskiej nagrody filmowej Złota Dzyga za najlepsze kostiumy. W swoim dorobku ma także prace w teatrze, teledyskach i reklamach wideo. Jej najważniejsze prace to m.in. kostiumy do filmów: „Przewodnik”, „Mr. Jones”, „Тoloka” czy „Dovbush”.

Jarosław Siech – aktor, reżyser, scenarzysta, od 2012 dyrektor Teatru Pantomimy DAR. W 2011 zdał egzamin eksternistyczny w ZASP w Warszawie na aktora-mima. Absolwent Chrześcijańskiej Szkoły Dramy, Pantomimy i Tańca w Ustroniu (2004). Uczestnik warsztatów pantomimy w Wrocławskim Teatrze Pantomimy (2008) oraz „Milczące Ciało” w Warszawie (2009). Wyreżyserował i wystąpił w wielu spektaklach Teatru Pantomimy „DAR”. Prowadzi warsztaty pantomimy dla młodzieży i dorosłych. Był choreografem ruchu szczudlarzy w spektaklach plenerowych „Raport” i „Tytus Andronikus. Raport” Teatru Opera Modern.

PREMIERA: piątek, 28 czerwca, godz. 21.00 – Skansen w Kuligowie nad Bugiem

Kolejne spektakle odbędą się:

Sobota, 29 czerwca, godz. 21.00 – Domek Ogrodnika w Radzyminie

Niedziela, 30 czerwca, godz. 21.00 - Gminne Centrum Kultury w Dąbrówce

WSTĘP WOLNY! 

TEATR OPERA MODERN

Scenariusz i reżyseria: Jerzy Lach

Kostiumy: Gala Otenko

Choreografia szczudlarzy: Jarosław Siech

OBSADA:

Makbet: Mieczysław Giedrojć

Lady Makbet: Daria Melnik (Dasha Miller)

Banko: Albert Lach

Wiedźmy: Jarosław Siech, Gabriela Wasiluk, Julia Ragus

Macduff: Jarosław Siech

Tan Kawdoru: Albert Lach

Głos z offu: Brygida Turowska

PLAKAT: Iwona Cichy

Spektakl powstał w ramach programu OFF Polska organizowanego przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego i dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

PARTNERZY: Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Radzymin, Gminne Centrum Kultury w Dąbrówce, Skansen w Kuligowie nad Bugiem

Więcej informacji:

https://www.facebook.com/Teatr-Opera-MODERN

https://www.facebook.com/jerzylachofficial

Wydarzenie: https://www.facebook.com/share/is2XBe2cjU5vfx9D/

Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne