EN
13.09.2021, 09:02 Wersja do druku

Lubuskie. Festiwal Filmu, Teatru i Książki "Kozzi Film Festiwal" - od środy

Festiwal odbędzie się w dniach 15-19 września 2021. Tegorocznej edycji patronować będą nieżyjący uznani aktorzy polskiego kina: Maciej Kozłowski, Wojciech Pszoniak oraz Piotr Machalica (przez jakiś czas związany z Zieloną Górą). Wspominać będziemy Zygmunta Malanowicza, aktora m.in. kultowego filmu Romana Polańskiego Nóż w wodzie, ale też aktora zielonogórskiej sceny w roku 1962/1963 za dyrekcji Marka Okopińskiego.

fot. mat. organizatora

Gościem specjalnym będzie aktor filmowy i teatralny Krzysztof Globisz. Reżyser Artur Więcek, autor nieukończonego jeszcze obrazu Prawdziwe życie aniołów i innych filmów z udziałem Globisza wraz z Łukaszem Maciejewskim, krytykiem i wykładowcą łódzkiej filmówki rozmawiać będą o twórczości tego wybitnego aktora..

Oto nazwiska niektórych gości, którzy zapowiedzieli swój udział w Festiwalu: Kinga Dębska, Roma Gąsiorowska, Eliza Rycembel, Dorota Segda, Iwona Siekierzyńska, Alicja Stasiewicz, Krzysztof Globisz, Lech Dyblik, Lech Mackiewicz, Jan Peszek, Julian Świeżewski, Zdzisław Wardejn, Artur Więcek, Tomasz Jurkiewicz, prof. Jerzy Bralczyk, Łukasz Maciejewski, ks. prof. Andrzej Draguła, Bernd Buder. Tych twórców spotkamy na żywo podczas tegorocznego zielonogórskiego Festiwalu Filmu, Teatru i Książki. Podczas POST SCRIPTUM pojawi się jeszcze Magdalena Popławska i Mariusz Bonaszewski.

Podobnie jak w latach ubiegłych, przedsięwzięcia festiwalowe skupione będą wokół kilku nurtów tematycznych, m.in.: Kino Polskie. Filmy z lat 2019-2021, Kozzi Gangsta Film. Kino akcji, Moje ulubione role drugoplanowe w polskim filmie fabularnym (przedstawi w rozmowach Łukasz Maciejewski), Kino znad granicy (współczesne kino niemieckie), Kino wg Andrzeja Draguły: „Wiara „ludzi szczęśliwych”, Retrospektywa: Krzysztof Globisz, Retrospektywa: Magdalena Popławska, Kino Wojciecha Pszoniaka, Kino Piotra Machalicy.

Filmem otwarciazostała Wolka z 2021 r., polsko-islandzka produkcja ze znakomitą rolą Olgi Bołądź. Komentarz prawny do filmu przedstawi adwokat Krzysztof Szymański.

Zwyczajowo Bernd Buder – dyrektor FFC zaprezentuje laureata Grand Prix 30.FilmFestival Cottbus film Conference | Konferentsiya. Zaproponujemy też film Jak najdalej stąd nagrodzony Lubiną (szklaną statuetką będącą oficjalną nagrodą n FFC) za najlepszą reżyserię.

Z kolei najnowsze kino niemieckie reprezentuje obraz Berlin Alexanderplatz, i jeszcze sześć najnowszych obrazów niemieckiej kinematografii..

W najważniejszym festiwalowym nurcie Kino Polskie. Filmy z lat 2019-2021 pokażemy najnowsze i najciekawsze filmy polskiego kina (np. Amatorzy, Mistrz), ale też obrazy, jeszcze przedpremierowe jak choćby Zupa nic w reż. Kingi Dębskiej.Nowością na Festiwalu, i zapewne sporym zaskoczeniem będą komentarze profesora Jerzego Bralczyka, który zarekomenduje niektóre z filmów (np. Zupa nic, Moje wspaniałe życie).

Cykl Kozzi Gangsta Film. Kino akcji przedstawia się równie ciekawie - oferujemy, najnowsze filmy z tego gatunku (np. Najmro. Kocha, kradnie, szanuje). Prezentowane obrazy z tego nurtu opatrzą komentarze specjalistów z zielonogórskiej palestry, skupionych w Okręgowej Radzie Adwokackiej w Zielonej Górze.

Zapowiadamy panele dyskusyjne, które odbędą się po projekcjach. I tak po. filmie 25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy, odbędzie się debataCena niewinnościz udziałem sędzi Anny Macur, prokuratora Katarzyny Kapeli i adwokata Filipa Wozińskiego. Z kolei po Krótkim filmie o zabijaniu zapraszamy na debatę Wspomnienie z celi śmierciz udziałem adwokatów Tadeusza Smykowskiego i Jacka Dużyńskiego.

W ramach Zielonogórskiego Salonu Poezji Dorota Segda, aktorka Starego Teatru w Krakowie, wystąpi z poezją Cypriana Norwida w projekcie …Kształtem miłości piękno jest…

Bohaterem tegorocznych Lubuskich Konotacji jest aktor i reżyser Lech Mackiewicz. Portret artysty jest wieloaspektowy. Oprócz filmów z jego udziałem (Warszawa, Interior) pokażemy premierowo obraz w jego reżyserii Ja Ciebie też,. Spotkanie wypełnią twórcy: Lech Mackiewicz, Romana Filipowska, Alicja Aleksander Stasiewicz, Radosław Walenda, James Malcolm, Robert Kuraś. Zaś w specjalnym wydaniu Czytelni Dramatu przeczytamy dramat Nie jesteś moim Abbą autorstwa Lecha Mackiewicza, przy akompaniamencieBaru Rajza i z komentarzem Janusza Łastowieckiego.

Indywidualnością w cyklu Młodzi w kinie będzie aktorka Eliza Rycembel znana z filmów Boże ciało i serialu telewizyjnego Osiecka.

Wszelkie wydarzenia nawiązujące i będące zapowiedzią 7. FFTiK odbyły się jako Forpoczta 7. (10.) Kozzi Film Festiwalu (9-13 czerwca 2021). Zorganizowaliśmy już wiele wydarzeń:

Czytelnia Dramatu – Farmaceuta Anny Dykczak, reżyserki filmowej, aktorki; wystawę Rysunki Cypriana Norwida ze zbiorów Biblioteki w Galerii Przechodnia przed gmachem Biblioteki Norwida (obok Ławeczki Norwida); Wojciech Pszoniak. Poeta Filmu i Teatru. Wydarzenie z udziałem Łukasza Maciejewskiego, krytyka filmowego i teatralnego oraz Zdzisława Wardejna, aktora, reżysera.; Piotr Machalica. Portret Artysty. Spotkanie z udziałem Łukasza Maciejewskiego, Krzysztofa Machalicy oraz Zdzisława Wardejna; Koncert Krzysztofa Machalicy pn. Młynarski, Wysocki…dedykowany Bratu z udziałem Nataszy Smirnowej; Zielonogórski Salon Poezji – Wiersze na wyczerpanym papierze wg Agnieszki Osieckiej i Jeremiego Przybory.

To już siódma edycja Kozzi Film Festiwal w Zielonej Górze. Ale też warto zauważyć , że wchodzimy w mały jubileusz, gdyż licząc od spotkania w 2012 roku w Kargowej to już dziesiąta edycja filmowej imprezy. Zielonogórski Festiwal Filmu, Teatru i Książki powstał w 2012 roku w Kargowej, niewielkim miasteczku lubuskim, związanym z aktorem Maciejem Kozłowskim. Swą nazwę, rozpoznawalną w kraju, przyjął od przydomka urodzonego w Kargowej artysty – Kozzi Gangsta Film. Pomysłodawcą nazwy był Zbigniew Hołdys, muzyk i przyjaciel aktora, a inspiratorem wydarzenia - ówczesny burmistrz Kargowej Sebastian Ciemnoczołowski, zaś tworzenia programu podjąłem się osobiście. Zamysł Festiwalu od początku oparty jest na gatunku filmowym, jaki uprawiał M. Kozłowski: filmie sensacyjnym, gangsterskim, kryminale, kinie akcji. Skupia się także na aktorach drugoplanowych, często pozostających w cieniu aktorów pierwszego planu, dorównujących im jednakże talentem i kreacją. Wspólny mianownik Kozzi Gangsta Film i Kozzi Film Festiwal - Zielonogórskiego Festiwalu Filmu, Teatru i Książki to także zespół organizatorów: Od początku, poza pracownikami Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Cypriana Norwida w Zielonej Górze, są to członkowie stowarzyszeń współpracujących z Biblioteką – wcześniej Lubuskiego Stowarzyszenia Miłośników Działań Kulturalnych DEBIUT, od 2019 roku także Stowarzyszenie Kozzi Film Festiwal oraz Zielonogórski Uniwersytet Trzeciego Wieku. Trzy pierwsze edycje z dużym powodzeniem realizowane były w Kargowej. Życzliwość odbiorców i duże powodzenie przedsięwzięcia zainspirowały organizatorów do przeniesienia imprezy do Zielonej Góry, która od 2015 roku staje się miastem filmu i teatru, goszcząc aktorów, reżyserów, krytyków, autorów książek, miastem oferującym projekcje filmowe, spektakle teatralne, koncerty, spotkania z twórcami, aktorami, rozmowy o książkach, warsztaty filmowo-teatralne i literackie. Od 2012 roku partnerem Festiwalu jest impreza odbywająca się po drugiej stronie Odry FilmFestival Cottbus(Niemcy). Współpracując z organizatorami FFC oraz z Fundacją Współpracy Polsko-Niemieckiej wzbogacany jest program zielonogórskiego Festiwalu o ważne produkcje współczesnego kina niemieckiego i europejskiego.

Zgodnie z tradycją Festiwalowi co roku patronuje mu Maciej Kozłowski, a dodatkowo w 2021 roku imprezę firmują postaci kultowych aktorów: Wojciech Pszoniak i Piotr Machalica. Cykl tych filmów nazwany został Wspomnienia.

Obok wątków filmowych uczestnicy znajdą w programie festiwalowym także imprezy teatralne (mistrzowski pokaz: Scenariusz dla nieistniejącego lecz możliwego aktora instrumentalnego – monodram Bogusława Schaeffera w reżyserii i wykonaniu Jana Peszka, ale też projekt performatywny Jolanty Juszkiewicz Wanda Immortalis. Misterium w wykonaniu Teatru Kropka Theatre. Gościć będziemy także Teatr Kotłownia z monodramem Pogodzić się ze światem, spektakl inspirowany twórczością Stachury z udziałem Bartosza Bandury.

Dyskusje o książkach odbywające się w Namiot Café Film wzbogacą integrację sztuk na Festiwalu. Jerzy Bralczyk i Lucyna Kirwil rozmawiać będą o książce Pokochawszy. O miłości i języku. Z kolei osobiście będę miał przyjemność rozmawiać z Łukaszem Maciejewskim o mojej książce Teatr małej ojczyzny Szkice do dziejów Lubuskiego Teatru w Zielonej Górze 1951-2010. Także z Łukaszem Maciejewskim spotka się aktorka Dorota Segda, która jest jedną z bohaterek jego książki pt. Aktorki. Natomiast Marta Blonkowska opowie o swoim debiucie książkowym dla dzieci pt. PoWażne sprawy.

Jednakże Festiwal to nie tylko przegląd interesujących produkcji filmowych, ale także nagrody filmowe obejmujące polskie filmy wyprodukowane w latach 2020-2021. Także i w tym roku po obejrzeniu filmów przyznane zostaną statuetki Klaps 2021 w następujących kategoriach:

· Grand Prix czyli Klaps 2021 dla reżysera najlepszego polskiego filmu fabularnego;

· Klaps 2021 za najlepszą kreację aktorską w polskim filmie fabularnym;

· Klaps 2021 za najlepszą drugoplanową kreację aktorską w polskim filmie fabularnym;

· Klaps 2021 za całokształt osiągnięć artystycznych w dziedzinie filmu przyznany reżyserowi lub aktorowi;

· Klaps 2021 za film kryminalny, gangsterski, sensacyjny czyli kino akcji.

Andrzej Buck

Dyrektor Festiwalu, Kurator programowy i koordynator projektu

www.festiwal.norwid.net.pl

https://www.facebook.com/festiwalzgora/

Źródło:

Materiał nadesłany

Autor:

Andrzej Buck