EN

7.05.2021, 12:31 Wersja do druku

Lublin. V Festiwal Scenografii i Kostiumów „Scena w Budowie” wkrótce

W najbliższą środę, 12 maja,  w Centrum Spotkania Kultur rusza V edycja Festiwalu Scenografii i Kostiumów „Scena w Budowie”. Zaprezentowane zostaną wyłonione w konkursie spektakle teatralne o szczególnych walorach scenograficznych i kostiumograficznych.

fot. mat. organizatora

Prezentacji form teatralnych towarzyszyć będą wystawy, spotkania z twórcami, pokazy filmowe i warsztaty. Kulminacją Festiwalu będzie wręczenie nagród „Złota Kieszeń”: dla najlepszego spektaklu, za najlepszą scenografię i za najlepsze kostiumy. Część wydarzeń będzie dostępna online, żeby zwiększyć dostępność dla widzów.

V edycja Festiwalu będzie wyjątkowa, nie tylko ze względu na pandemię. Autorem plakatu tegorocznej odsłony jest Andrzej Pągowski – wybitny polski artysta grafik. Widzów czeka znakomita uczta: na scenie Sali Operowej zobaczymy spektakl „Balladyna” Teatru im. J. Słowackiego w Krakowie, online – operę „Anhelli” Teatru Wielkiego im. S. Moniuszki w Poznaniu, a na placu Teatralnym show FIRE PARTY, czyli wielkoformatowe widowisko ogniowo-pirotechniczne z udziałem najlepszych tancerzy ognia, żonglerów i akrobatów!

Suknia, w której Olga Tokarczuk odbierała literackiego Nobla, koktajlowa sukienka Księżnej Cambridge Kate Middleton, w której spacerowała po Krakowie, kreacje gwiazd z festiwali filmowych w Gdyni, Wenecji i Cannes – to tylko wybrane eksponaty, które będą prezentowane podczas otwierającej Festiwal wystawy „EKSKLUZYWNA ODZIEŻ ROBOCZA czyli kreacje na czerwonym dywanie”. Zobaczymy również autorską ekspozycję rysunków i szkiców scenograficznych Bohdana Cieślaka, a także prezentację najciekawszych prac studentów uczelni artystycznych – po raz pierwszy do udziału w wystawie zgłosiło aż 7 uczelni z całej Polski! Dla kinomanów przygotowaliśmy Festiwalowy Cykl Filmowy „Fashion Week” z kultowymi filmami o modzie, zaś dla młodych adeptów sztuki - bezpłatne warsztaty scenograficzne.

Katarzyna Sienkiewicz, Dyrektor CSK: „W tych bardzo trudnych czasach to nie było łatwe przedsięwzięcie. Ale udało się! Bardzo serdecznie zapraszam na V edycję Festiwalu Scenografii
i Kostiumów „Scena w Budowie”. Głównym elementem naszego Festiwalu jest konkurs, z pulą nagród 25.000 zł, podczas którego nagradzamy najlepsze polskie przedstawienia teatralne. To także jedyna w swoim rodzaju okazja, aby posłuchać, zobaczyć i porozmawiać o tym, co dzieje się w szeroko rozumianej scenografii.

Szanowni Państwo, bardzo serdecznie zapraszam do Centrum Spotkania Kultur w Lublinie. Robimy wszystko, byście Państwo czuli się u nas bezpiecznie.”


Piąta edycja Festiwalu Scena w Budowie potwierdza nam, to że Lublin stworzył szansę, że w Centrum Spotkania Kultur w Lublinie możemy poznać kolejny rozdział tego, co się wydarzy w polskiej scenografii” – mówi prof. Leszek Mądzik, dyrektor artystyczny Festiwalu. „Ważne jest, że spotkamy się tu również z młodzieżą szkół artystycznych, która obnaży nam swoje widzenie w temacie Kasandry – jakże aktualne w sytuacji, jaką teraz mamy. Szczególnie ważne dla mnie w tej edycji jest to, że artyści nagradzani w poprzednich edycjach Festiwalu, są z nami prowadząc warsztaty i spotykając się z młodzieżą zainteresowaną teatrem”.

Źródło:

Materiał nadesłany

Data publikacji oryginału:

07.05.2021