EN

25.05.2021, 16:12 Wersja do druku

Lublin. Premiera spektaklu „Pippi Langstrump” - w weekend

O szacunku dla inności i indywidualności będzie opowiadał spektakl pt. „Pippi Langstrump”, który przygotował zespół Teatru im. H. Ch. Andersena w Lublinie. Premierę przedstawienia zaplanowano na sobotę i niedzielę, wcześniej będzie pokaz przedpremierowy.

fot. mat. teatru

Pippi Langstrump to bohaterka cyklu powieści szwedzkiej pisarki Astrid Lindgren, wydanych w latach 40. XX wieku, które zostały przetłumaczone na 50 języków. Według reżysera przedstawienia Krzysztofa Rzączyńskiego ta opowieść o 9-letniej dziewczynce z piegami na twarzy i rudymi warkoczykami jest uniwersalna i wciąż aktualna.

„To rzecz o akceptowaniu inności, o burzeniu stereotypów, o tym, że dziecko często może nam, dorosłym przystawić lustro i pokazać inną rzeczywistość niż ta, którą kreujemy i utrwalamy” – powiedział Rzączyński we wtorek dziennikarzom po próbie spektaklu dla mediów.

„Pippi ten zastany świat rozbija, a jednocześnie sama się czegoś uczy. Trudno o bardziej uniwersalną opowieść, szczególnie być może teraz, kiedy też mamy problem z tymi innymi, że nie potrafimy ich akceptować, a to bywa wykorzystywane politycznie. Może nawet szczególnie w tym momencie jest to ważny tekst” – dodał reżyser.

Jak dodał, w przedstawieniu będzie dużo śmiechu, zabawy i choć jest on adresowany do dzieci, to również dorośli będą mogli znaleźć w nim coś dla siebie.

Spektakl lubelskiego teatru będzie opowiadał o przygodach Pippi, która trafia do małego, spokojnego miasteczka i obserwuje je z dziecięcej perspektywy. Dziewczynka jest pełna energii, robi to na co ma ochotę, mówi to co myśli, ma skłonność do fantazjowania, przekraczania granic i zakazów. Jej zachowania burzą dotychczasowy ład w społeczności, ale często też obnażają hipokryzję ludzi dorosłych i ich dążenia do kształtowania dzieci według utartych schematów.

„Chcemy, aby ten spektakl bardzo mocno stał po stronie małych ludzi i poszanowania ich indywidualności” – napisali twórcy spektaklu w ulotce prezentującej spektakl.

Autorką scenografii i kostiumów do spektaklu jest Marta Kuliga. Choreografię przygotowała Inga Pilchowska, a tłumaczenie szwedzkiego tekstu o Pippi wykorzystanego w spektaklu - Katia Czarna.

Premiera przedstawienia miała się odbyć ponad rok temu - 17 kwietnia 2020 roku - ale epidemia koronawirusa pokrzyżowała twórcom te plany. Ostatecznie premiera „Pippi Langstrump” będzie w sobotę. Ze względu na ograniczenia pandemiczne i możliwość wypełnienia sali widzów tylko w połowie zaplanowano równorzędny spektakl premierowy także w niedzielę, a w piątek pokaz przedpremierowy.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Ambasador Szwecji w Polsce Stefan Gullgren.

Źródło:

PAP

Data publikacji oryginału:

25.05.2021