Warsztaty Kultury w Lublinie wraz ze Stowarzyszeniem Muzyka Dawna w Jarosławiu serdecznie zapraszają na koncert C.K. Kapeli, podczas którego uczestniczki i uczestnicy odkryją niezwykły i zupełnie nieznany repertuar. Wszyscy chętni mogą wziąć także udział w warsztatach śpiewu tradycyjnego.
Pieśni zachowały się w tradycji Podkarpacia, a więc terenów wchodzących w skład ziem nazywanych w tamtym czasie Galicją Wschodnią. Utwory te odnalazł znawca śpiewu tradycyjnego – Bartosz Gałązka. Zachowany repertuar to kilkadziesiąt pieśni, głównie rekruckich (żołnierskich) związanych genetycznie i funkcjonalnie z powstaniem styczniowym. W wymiarze tekstowym pojawiają się w nich różne wątki związane z historią tego wydarzenia – począwszy od wymiaru politycznego (np. prośby o zgodę pomiędzy ludami tworzącymi dawną Rzeczpospolitą czy napięcie pomiędzy Czerwonymi i Białymi), przez osobiste doświadczenia związane z nadzieją na odzyskanie niepodległości, a skończywszy na radości z wygranych potyczek czy wreszcie smutku z powodu śmierci ludzi i upadku powstania. Nie są to typowe pieśni patriotyczne. W warstwie muzycznej jest to bardzo różnorodny materiał zawierający ciekawe warianty dawnych tańców (polek, tramli, mazurków, okółek) i pieśni nabożnych (w tym kolęd – powstanie wybuchło w okresie bożonarodzeniowym) czy ballad.
Tytuł „Ballada o Złotym Oddziale” odnosi się do postaci Leona Czechowskiego, spoczywającego na jarosławskim Starym Cmentarzu dowódcy oddziału, który wyszedł z tych terenów do walk powstańczych. Oddział ten nazwany został właśnie Złotym. Tytuł koresponduje z tematyką pieśni, które jako całość składają się w liryczną, fabularną opowieść o losach powstańców z tych terenów, nawiązując jednocześnie do kończącego się wraz z powstaniem okresu romantyzmu.
Przed koncertem organizatorzy zapraszają na warsztaty śpiewu z C.K. Kapelą.
Działania dofinansowano ze środków Biura „Niepodległa” w ramach Programu Dotacyjnego „Powstanie Styczniowe 1863–1864”.
Informacje praktyczne
WARSZTATY ŚPIEWU
Kiedy: 16 marca 2024, godz. 14.30–15.30
Gdzie: Warsztaty Kultury w Lublinie, ul. Grodzka 5a, sala widowiskowa – II piętro
Dla kogo: młodzież 16+ i dorośli
Zapisy: przez formularz online, udział bezpłatny, liczba miejsc ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń
Dostępność: słuchawki wyciszające, strefa wyciszenia
KONCERT
Kiedy: 16 marca (sobota), godz. 17.00
Gdzie: Warsztaty Kultury w Lublinie, ul. Grodzka 5a, sala widowiskowa – II piętro
Wstęp wolny
Dostępność: słuchawki wyciszające. W jaki sposób możemy dostosować wydarzenie, aby było ....
O zespole
C. K. Kapela to projekt nawiązujący do czasów, kiedy Lwów, Przemyśl i Jarosław (z którego pochodzą muzycy), były miastami garnizonowymi monarchii Habsburgów.
Członkowie kapeli pracują nad repertuarem w oparciu o badania terenowe prowadzone przez Bartosza Gałązkę oraz źródła archiwalne (nagrania, śpiewniki z epoki, literatura ulotna). Przeplatając muzykę i śpiew komentarzem, budują obraz życia codziennego żołnierzy z przełomu wieków aż do zakończenia Wielkiej Wojny.
Zespół wystąpi w składzie:
Anna Iwan – basy, śpiew
Paweł Iwan – cymbały, śpiew
Dorota Kaplita – bęben, śpiew
Piotr Kaplita – śpiew, gawęda
Natalia Wawrzkiewicz – skrzypce prym, śpiew
Piotr Wawrzkiewicz – skrzypce sekund, lira korbowa, lutnia romantyczna, śpiew