EN

9.10.2020, 10:49 Wersja do druku

Lublin. Nowy cyrk na scenie Centrum Spotkania Kultur. Konkurs Cyrkulacje 2020

Przed nami weekend artystycznych zmagań w Centrum Spotkania Kultur. Znakomici artyści z Europy Środkowo-Wschodniej powalczą w Lublinie o uznanie podczas tegorocznego Konkursu Etiud Nowocyrkowych Cyrkulacje. To wydarzenie niezwykle prestiżowe dla środowiska nowego cyrku w Europie.

- Nie ma drugiego konkursu nowego cyrku o takiej skali w Europie Środkowo-Wschodniej. Wygrana w Lublinie stwarza dla artystów szansę przebicia się ze swoim repertuarem i jest istotnym argumentem dla udziału w wielu innych ważnych festiwalach - mówi Joanna Reczek-Szwed z Fundacji Sztukmisrze.

Cyrkulacje 2020 rozpoczęły się 1 października. W tym roku festiwal obfituje w ciekawe wydarzenia artystyczne, organizatorzy zaprosili widzów na trzy spektakle specjalne. Ostatni z nich, "Tangram" w wykonaniu Stefana Singa i Cristiany Casadio, odbędzie się 8 października o godz. 17 w Teatrze Starym. . W opisie spektaklu możemy przeczytać: "Ona traktuje go ozięble. On ją odpycha. A jednak oboje woleliby raczej spotkać się w  namiętnym uścisku. Miłość jest jednocześnie niebem i piekłem"..

Przed nami wielki finał imprezy - Wschodnioeuropejski Konkurs Etiud Nowocyrkowych, który zostanie przeprowadzony w dniach 9-11 października.

Do tegorocznego finału Konkursu Etiud zakwalifikowanych zostało 15 etiud w wykonaniu artystów i artystek z Polski, Finlandii, Ukrainy, Czech i Węgier. W programie całe spektrum możliwości nowego cyrku. Zobaczymy żonglerkę, akrobatykę grupową, akrobatykę powietrzną, klaunadę i manipulację kapeluszami.  Uczestnicy powalczą o atrakcyjne nagrody pieniężne, na zwycięzcę konkursu czeka 5000 zł. Pula wszystkich nagród to 10000 zł.

W finale konkursu udział wezmą: duet Kate and Pasi oraz Sini z Finlandii, Ales Hrdlicka z Czech, Rollmeknot z Węgier, Sergey Koblikov i duet Ignatov&Ganzyuk z Ukrainy, a także reprezentujący Polskę - Certamen, Kasia Florczuk, Martyna Majak, Nika i Kamil, Kamila Ganclarska, Fuks.

- Za każdym z artystów cyrkowych kryje się osobna historia. Część z nich ćwiczyć zaczęła jeszcze jako dzieci, jak choćby Kamila Garncarska, która ćwiczy od 5 roku życia, ma za sobą 12 lat gimnastyki artystycznej i 10 lat baletu. Z kolei Sini z Finlandii zaczynała w cyrku dziecięcym w wieku 7 lat - opowiadają organizatorzy.

Każdy z zakwalifikowanych do finału artystów w unikalnej etiudzie zaprezentuje swoją dyscyplinę. W piątek o godz. 19 odbędzie się spektakl premierowy z głosowaniem publiczności, w sobotę na godz. 18 zaplanowano pokaz z udziałem jury, z kolei finał imprezy będzie miał miejsce 11 października o godz. 18. Zobaczymy spektakl, po którym odbędzie się ceremonia wręczenia nagród.

Uczestników konkursu oceni jury składające się ze znakomitych specjalistów. Będą to: Ewelina Drzał, Friederike Krahl, Gab Bondewell, Jamil Tafazzolian, Karolina Rozwód, Samuel Roy, Stefan Sing oraz Tobias Fiedler.

Są jeszcze dostępne bilety na spektakle konkursowe w cenie od 20 do 35 zł. Wejściówki dostępne m.in. na platformie internetowej goingapp.pl.

Tytuł oryginalny

Nowy cyrk na scenie Centrum Spotkania Kultur. Konkurs Cyrkulacje 2020

Źródło:

„Dziennik Wschodni” online

Link do źródła

Autor:

Damian Drabik