EN

27.02.2023, 16:25 Wersja do druku

Lublin. Najbliższy tydzień w Teatrze Starym

W najbliższym tygodniu w lubelskim Teatrze Starym projekcje filmowe, spotkania, warsztaty i spektakle. 

„O dwóch doktorach i jednej pacjentce” / fot. Bartek Barczyk / mat. teatru

27.02 / Poniedziałek / 18:00
Staromiejskie Zaprasza, „Jeszcze wyżej”

Było ich trzech – geniuszy amerykańskiej komedii okresu niemego: Charlie Chaplin, Buster Keaton i Harold Lloyd. Pierwszy gościł w cyklu „Staromiejskie przedstawia” 30 września 2019 roku, drugi czeka na swoją kolej, a trzeciego, chyba najmniej pamiętanego, zapraszamy teraz. Zagrał w ponad 200 filmach. W 1953 roku otrzymał honorowego Oscara. Stworzył postać nieśmiałego okularnika, nieustannie pakującego się w kłopoty. To z „Jeszcze wyżej!” pochodzi ikoniczny kadr przedstawiający młodzieńca w garniturze i kapeluszu wiszącego na wskazówce zegara wysoko nad wielkomiejską ulicą. Kadr kadrem, ale kto widział całą zapierającą dech scenę? - Maciej Gil, kurator cyklu „Staromiejskie zaprasza”

28.02 / Wtorek / 18:00
Bitwa o literaturę. Tyłem do kierunku jazdy
Sylwia Chutnik

Wstęp za okazaniem bezpłatnej wejściówki. Wejściówki można rezerwować i odbierać w kasie Teatru Starego.

Wydarzenie transmitowane online na stronie (zakładka "Na żywo") oraz na profilu fb Teatru Starego.

W swojej najnowszej powieści Sylwia Chutnik pisze o trzech pokoleniach kobiet - szalonej babci, która od zawsze była pewna swego, zastraszonej przez konwenanse matce, która cierpi niemal za miliony i próbującej odnaleźć się w życiu córce, kobiecie transpłciowej. Jak ułożyć sobie relacje w takiej rodzinie, jak odnaleźć się w Polsce, która wciąż - na wielu płaszczyznach - jest państwem opresyjnym i niesolidarnym?

01.03 / Środa / 19:00 / 02.03 / Czwartek / 19:00
Anthony Strong „Easy Sailing”

Aby sięgać dziś po klasykę anglosaskiej piosenki wypada mieć na jej temat coś nowego, ważnego do powiedzenia. Anthony Strong, Brytyjczyk przed czterdziestką, repertuar Sinatry i Elli aż do samego dna przebadał. Przy fortepianie, którego jest wirtuozem, znalazł własną drogę do legendarnych piosenek i zaśpiewał je potem z taką świeżością, jakby zostały napisane przed chwilą. To wielka radość i zaszczyt móc przedstawić tego demona swingu lubelskiej publiczności. I trudno wyobrazić sobie dla tego spotkania scenerię doskonalszą, niż intymne wnętrze Teatru Starego. 1 i 2 marca 2023. - Poleca Marcin Kydryński

04.03 / Sobota / 16:00, 19:00
Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie, „O dwóch doktorach i jednej pacjentce”

Maciej Wojtyszko napisał i wyreżyserował komedyjkę w stylu retro, zaprosił widzów do salonowej gry między trzema postaciami – „bo w tym cały jest ambarans, żeby dwoje chciało na raz, a trzeci nie przeszkadzał…” To ucieszna i figlarna „zabawa w lekarza”, której patronuje powiedzenie „lekarzu lecz się sam” albo gogolowska sentencja z Rewizora „Pacjentom dajemy zawsze to samo. Jak chory ma umrzeć to umrze, jak ma wyzdrowieć to wyzdrowieje. I lekarz nic na to nie poradzi.” Wojtyszko ma uciechę z tej scenicznej krotochwili, rekonstruuje teatr z epoki i pozwala aktorom komentować akcję, sposób prezentacji ich bohaterów. Zmienia się dekoracja na oczach widzów, obyczajowa intryga jest tak samo ważna jak inwencja językowa, środowiskowe aluzje, erotyczne niedomówienia. - Łukasz Drewniak, kurator programu teatralnego w Teatrze Starym w Lublinie

05.03 / Niedziela / 16:00, 17:30
Mała Muzyka

Cena: 35 zł (bilety sprzedawane są dla dzieci – opiekunowie wchodzą bezpłatnie. Uwaga! razem z dzieckiem na scenie, gdzie odbywają się przedstawienia może przebywać tylko jeden opiekun, drugi opiekun chcący uczestniczyć w przedstawieniu zajmuje miejsce na widowni).

Spotkania z cyklu „Mała muzyka” przygotowane są z myślą o najmłodszej publiczności. Opierają się na wrodzonej muzykalności człowieka, zdolności do rozróżniania, rozpoznawania i zapamiętywania dźwięków oraz dostrzegania w nich sensu, a także odczuwania muzycznych emocji. Podstawą tych interaktywnych, muzycznych spotkań jest improwizacja instrumentalna, wokalna i ruchowa, dzięki której kształtowana jest u dzieci wrażliwość na elementy muzyczne takie jak rytm, melodia, dynamika, tempo czy pauza. Poprzez aktywny udział w warsztatach, dzieci poznają również brzmienie instrumentów, którym mogą przyjrzeć się z bliska, dotknąć, a nawet zagrać, na co pozwala specjalnie zaaranżowana teatralna przestrzeń. Muzyczne spotkania przygotowuje i prowadzi Ewa Kuszewska. Aby sprostać dziecięcej wyobraźni i wrażliwości na każde spotkanie zaprasza artystów muzyków i wraz z nimi wprowadza dzieci i ich rodziców/opiekunów w świat szeroko pojętej muzyki.

Źródło:

Materiał nadesłany